Po 16letech jsem zahodil všechen kod webu a napsal celý kod znovu. Vypadá to tu +- stejně, ale pokud narazíte na něco co vám vadí tak mi o tom napište: martin@vorel.eu nebo se mi ozvěte na twitteru Začal jsem dělat change log.
Kašperské Hory (Klatovsko) 19. ledna (ČTK) - Šumavské Kašperské Hory rozšiřují kotelnu na dřevní štěpku z městských lesů. Kotelna zásobuje teplem většinu města se 1400 obyvateli. Nový kotel na biomasu, budova pro něj, komín, sklad, dopravníky a kanceláře přijdou na 55 milionů korun bez DPH. Město hradí stavbu ze svého, dotaci zatím nezískalo, ale stále o ní jedná. Hotovo má být do zahájení letošní topné sezony. ČTK to řekl starosta Kašperských Hor Jan Voldřich (Kašperky pro Život).
Praha 17. ledna (ČTK) - Radnice Prahy 6 rozdělí 800.000 korun ze svého rozpočtu na ekologické projekty, meziročně více. Peníze mohou být využity například na vzdělávací environmentální projekty, péči o zeleň, výsadbu stromů, hospodaření s vodou a další. O grant mohou zájemci žádat od 21. ledna do 28. února. Radnice to oznámila na webu.
Praha 16. ledna (ČTK) - Nové nastavení dotací programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na pořízení obnovitelných zdrojů energie pro domácnosti je podle oborových zástupců diskriminační a nevyvážené. Nelíbí se jim především snížení maximální částky a dalších limitů na domácí fotovoltaiku nebo upřednostňování jiných zdrojů. Komora obnovitelných zdrojů energie proto dnes vyzvala úřady k úpravě dotací. Zástupci komory to dnes sdělili novinářům. Ministerstvo životního prostředí kritiku odmítlo. Cílem změn v dotacích je podle úřadu narovnání podmínek pro různé zdroje a zvýšení dostupnosti podpory.
Praha 29. listopadu (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes oznámí takzvanou regulovanou část cen elektřiny a plynu pro příští rok. Regulovaná složka elektřiny by podle očekávání analytiků z prvního návrhu úřadu mohla oproti letošku mírně zlevnit, naopak u plynu se očekává nárůst až o 15 procent, což by znamenalo růst výdajů v řádu desítek korun za megawatthodinu (MWh). Konečné ceny se ale mohou oproti původním očekáváním lišit. Větší část ceny určují dodavatelé, většina z nich na příští rok ohlásila zlevnění.
Praha 13. listopadu (ČTK) - Vládou navrhované snížení dotací pro podporované zdroje energie (POZE) by podle solárníků vedly ke zrušení až dvou gigawattů (GW) stávajících fotovoltaických elektráren (FVE) a zároveň by ohrozily výstavbu dalších zařízení. Veřejné rozpočty by tím přišly do roku 2030 o výnosy za zhruba 141 miliard Kč. Problémy by se navíc mohly přesunout i do dalších oborů včetně bankovního sektoru. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, kterou zveřejnila Solární asociace. Ministerstvo financí upozornilo, že chystané změny v podpoře neznamenají její úplné zrušení. Cílem úprav je podle úřadu zabránit tzv. překompenzaci části provozovatelů.
Brusel 7. listopadu (ČTK) - Eurokomisař pro klima a čisté hospodářství Wopke Hoekstra navzdory tlaku automobilek i některých vlád nadále počítá s tím, že v Evropské unii začne od roku 2035 platit zákaz prodeje nových aut, která vypouštějí emise oxidu uhličitého (CO2). To se týká především automobilů se spalovacím motorem. Od příštího roku také podle komisaře budou platit přísnější limity pro vypouštění CO2, jak už komise dříve rozhodla. Informuje o tom dnes agentura Reuters.
Praha 9. října (ČTK) - Česká republika využívá jen zlomek dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů. U větrných elektráren jde o pět procent, u fotovoltaik na budovách o necelých šest procent. Vyplývá to z analýzy Komory obnovitelných zdrojů energie založené na datech Energetického regulačního úřadu, kterou má ČTK k dispozici. V posledních letech podle ní navíc stagnuje rozvoj bioplynových stanic či malých vodních elektráren.
Tři desítky zemědělců na akci Pro moderní Česko: nová energie pro české farmy debatovali třeba o podmínkách agrovoltaických instalací a bioplynových stanic.
V Číně dali zelenou ambicióznímu projektu soustavy 5 hydroelektráren na řece Jarlung Cangpo, tedy na horním toku Brahmaputry, s rekordním celkovým výkonem cca 60 GW. V Číně se těší na spoustu obnovitelné elektřiny a hospodářský rozvoj, Indie a Bangladéš sdílejí s experty obavy o geopolitické a environmentální následky takové stavby.
Nádory jsou pestrá sebranka, ale jedno mají společné. Těží z otupělého imunitního systému, který nedokáže proti nádoru úspěšně zasáhnout. Nová univerzální mRNA vakcína necílí na konkrétní nádory, ale důmyslně se soustředí na podporu imunity, aby si s nádorem poradila sama. V preklinických testech to funguje.
Kolik jsme ochotní zaplatit za dojemný příběh, který si vyfabuluje naše mozková kůra v momentě, kdy nám na oční sítnici dopadne obraz zoufalé vydry mořské od hlavy k patě pokryté vrstvou černé lepkavé ropné kaše?
Klasické nosné rakety jsou zdlouhavé na přípravu, velmi neefektivní, a hlavně hrozně drahé. Na zajímavé alternativě pracují Auriga Space, kteří hodlají vypouštět rakety s minimem paliva pomocí maglevové rampy. Pokud projekt uspěje, budou startovat na orbitu rychlostí Mach 6.
Nový radikální model prvních okamžiků po Velkém třesku nepotřebuje k vysvětlení nafouknutí vesmíru kosmologickou inflací žádné inflační pole nebo částice. Podle nich za to mohly fluktuace kvantového vakua, které generovaly gravitační vlny. Model nabízí jasné předpovědi ověřitelné budoucími přístroji, tak se nechme překvapit.
Nevinná záměna wolves (vlci) za elves (skřítci) na dlouhé desítky let mátla literární vědce, kteří ztráceli mládí a víru ve snaze pochopit, proč by středověký básník Chaucer v pasáži o milostných intrikách odkazoval na legendu o monstrech a obrech. Opět se potvrdilo, že pero je mocnější meče.
Do prestižní skupiny zemí, které pracují na vývoji hypersonických railgunů pro vojenské i civilní aplikace se tak trochu překvapivě řadí Itálie. V dohledné době by měl vzniknout technologický demonstrátor Herakles, který by měl vystřelovat malé a střední projektily a výhledově také mini a mikro satelity.
Dnešní osmdesáté výročí testu Trinity, který zahájil éru existence naší civilizace ve stínu jaderných zbraní, je vysoce aktuální. Hrozby použití jaderných zbraní jsou běžnou součástí vyhlášení i velmi vysokých ruských politiků. Nejen Irán se snaží na jaderné zbraně dosáhnout. Stále důležitější je tak snaha o nešíření jaderných zbraní a vyloučení jejich použití.
Předmětem plnění veřejné zakázky jsou dodávky drátěných pletiv (uzlových, zahradních a oborních) pro potřeby OJ zadavatele. Podrobnosti budou specifikovány ve Výzvě k podání nabídek č. 1/2015 - Dodávky lesnických pletiv a souvisejícího sortimentu (DNS).
14,5 % - o tolik byla vyšší spotřeba plynu v distribuční síti EG.D, člena skupiny E.ON, za první pololetí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím vloni. A stoupala i spotřeba elektřiny. Za prvních šest měsíců roku 2025 se zvýšila oproti první polovině roku 2024 o 3,6 %. Zatímco u elektřiny jde o pozvolný návrat ke spotřebě před energetickou krizí, u plynu... ...
E.ON Drive Infrastructure uvedla do provozu novou výkonnou lokalitu pro dobíjení elektromobilů v Karlových Varech, a to u obchodního centra Globus. Řidiči zde mají k dispozici šest nových rychlodobíjecích míst. Z nich jsou tři stanice ultrarychlé s výkonem 300 kW a jedna z nich disponuje výkonem 50 kW. Nové stanice tak doplňují čtyři stávající výkonné AC dobíječky.... ...
Dlouhodobé sucho významně postihuje českou krajinu. Stát i samotná města proto podnikají patřičné kroky, které mají vést k jeho zmírnění. Tato opatření se týkají adaptace krajiny na klimatické změny, patří mezi ně však i zdánlivě drobnější úkony, například správné sekání trávy. Autoři knihy Zemědělské sucho v České republice - vývoj, dopady a... ...
Borovice rumelská (BOR) je domovem na Balkáně, kde ji často v lesích doprovází smrk ztepilý (SM) a jedle. Vzhledem k probíhající klimatické změně je BOR kategorizována v červeném seznamu jako téměř ohrožený druh. Má nicméně širokou ekologickou adaptabilitu. Pro introdukci BOR do mnoha zemí severní polokoule byly doporučeny provenience z pohoří Pirin, Pelister a... ...
V roce 2024 se v Evropské unii spotřebovalo 49 miliard jednorázových menstruačních produktů - vložek, tamponů a obdobných pomůcek, říká studie Environmental impact of menstrual hygiene products, která vyšla v bulletinu WHO.?Tato množství ukazují, že jednorázová hygiena není jen osobní záležitost, ale významná environmentální zátěž na úrovni celé Evropy. ... ...
Redakce Economia, konkrétně serveru Ecoista, oslovila Petra Havelku, výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství, s několika aktuálními dotazy. Redakce se zajímala o nové zákazy a omezení plynoucí z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) o obalech a obalových odpadech (PPWR). Zákazy, které se dotknou spotřebitelů při každenních nákupech, jak v... ...
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo 40 milionů korun jako kompenzace pro zemědělce, kterým povodeň v září 2024 zničila pole nebo při ní přišli o hospodářská zvířata. Peníze poskytne MZe z vlastního rozpočtu. Materiál dnes projednala vláda. Čtyřicet milionů korun z rozpočtu MZe dostanou zemědělci, kterým povodeň splavila ornici z polí, případně jejich... ...
Zanalyzovat dosavadní stav trampských tábořišť na Kokořínsku i dopady trampingu a souvisejících aktivit a navrhnout, jak je uvést do souladu s platnou legislativou. To měla z pověření ministra životního prostředí Petra Hladíka za úkol odborná pracovní skupina složená ze všech klíčových partnerů - ochránců přírody, vlastníků pozemků, hospodářů, vědců i... ...
I když se nadpis zdá dosti vědecko-fantastický, je tomu opravdu tak. V kometě byl nalezen nečistý alkohol, neboli metanol. Alespoň o tom svědčí pozorování z Havaje.
...
Na naší ranní obloze se po delší době objevila jasnější kometa. Sice ne úplně dobře pozorovatelná, ale jasnější.
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) na ranní obloze na K...
Zdeněk Sekanina z JPL analyzoval rozpadající se kometu C/2019 Y4 (Atlas), a to jak na základě dat z Minor Planet Center, tak snímků pořízených Hubblovým kosmickým dale...
O druhém mezihvězdném poutníkovi, tělesu 2I/Borisov, jsme psali již v září (https://www.komety.cz/clanek/druhy-mezihvezdny-poutnik).
I když to tak nevypadá, pořád j...
O prvním mezihvězdném cestovateli, kometě 1I/2017 U1 (‘Oumuamua), jsme psali koncem roku 2017
(https://www.komety.cz/clanek/mezihvezdny-posel nebo https://www.kom...
[Zpráva z tisku] Praha 13. května (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu. Autoři ji dnes představili na tiskové konferenci.
[Zpráva z tisku] Málkov u Chomutova (Chomutovsko) 13. května (ČTK) - V Málkově u Chomutova vybudoval ČEZ dispečink obnovitelných zdrojů energie. Z jednoho místa řídí odborníci fotovoltaické a větrné elektrárny na různých lokalitách. Do budoucna budou odtud ovládat také bateriová úložiště nebo výrobu zeleného vodíku, sdělila dnes novinářům mluvčí ČEZ Barbora Peterová. V Málkově byl původně energetický dispečink a rozvodna Severočeských dolů.
[Zpráva z tisku] Český Krumlov 9. května (ČTK) - Společnost Carthamus plánuje rozšíření spalovny ve svém areálu Energobloku v Českém Krumlově. Půjde o kotel na upravený komunální odpad a takzvaná tuhá alternativní paliva (TAP), který bude vyrábět elektřinu, vyplývá z dokumentu vlivu na životní prostředí (EIA). Lidé se obávají negativního vlivu na životní prostředí, na zdraví a na majetek. Do 15. května je možné podávat podněty na Krajský úřad Jihočeského kraje. Carthamus dodává teplo přibližně 3200 krumlovským obyvatelům, přilehlé průmyslové zóně a veřejným budovám. V současnosti spaluje biomasu.
[Zpráva z tisku] Praha 6. května (ČTK) - Česko v cenách elektřiny oproti ostatním zemím EU doplácí na slabší ekonomiku, vyšší nárůst regulované složky a také nižší míru státních dotací. Situace na trhu se ale podle nich v současnosti mírně zlepšuje. Postupně by se měly projevovat například nižší ceny v nabídkách dodavatelů. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK.
[Zpráva z tisku] Štrasburk/Brusel 6. května (zpravodajka ČTK) - Evropská unie navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to dnes eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie.
[Zpráva z tisku] Praha 6. května (ČTK) - Miliardář Ivan Zach, který přes firmu GES Group většinově vlastní televizi Prima, koupil dva zemědělské podniky ve středních Čechách. Napsal to dnes server e15. Podle serveru Zach aktuálně s různou formou spolupráce podniká na přibližně 12.000 hektarech. Průměrná výměra zemědělského podniku činí v ČR podle Českého statistického úřadu zhruba 120 hektarů.
[Zpráva z tisku] Liberec 2. května (ČTK) - Liberec v soutěži hledá firmu, která bude pro něj od příštího roku dalších deset let zajišťovat sběr komunálního a tříděného odpadu. Jde o zakázku s předpokládanou hodnotou 1,595 miliardy korun bez daně, řekl dnes ČTK náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj). Firmy mohou své nabídky podávat do 21. května, jediným kritériem pro hodnocení bude cena.
Vyrábíme zařízení na sušení biomasy pro energetické účely, pro zvýšení její výhřevnosti při současném využití nízkopotenciálního odpadového tepla. Sušená biomasa má nejrůznější podoby: dřevní štěpka, piliny, mláto, separát BPS, obiloviny, kaly z ČOV apod. Výkon sušárny dle požadavku a možností zákazníka – od desítek kg po desítky tun za hodinu.
Dodávky biopaliv - biomasy pro teplárnu ŠKO-ENERGO, s.r.o. v areálu závodu ŠKODA AUTO a.s. Mladá Boleslav splňující technicko-obchodní zadání pro spalování biopaliv - biomasy ve ŠKO–ENERGO v období 01. 01. 2018 – 31. 12. 2025 v objemu maximálně 120 tis. tun.
V Olomouckém kraji lesníci v roce 2024 zalesnili 1523 hektarů pozemků, meziročně je to o 445 hektarů méně. Tempo zalesňování v Olomouckém kraji, jehož lesy v předchozích letech zdevastovala kůrovcová kalamita, sucho a časté vichřice, loni třetím rokem po sobě kleslo. Nejvíc ploch bylo zalesněno v roce 2019, kdy v kůrovcem zasažených lesích vrcholila těžba dřeva a sazenice stromů pokryly 4879 hektarů. ČTK informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
První plynová kotelna v areálu hnědouhelné elektrárny v Prunéřově začala vyrábět teplo pro Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří. Současně s ní zahájila výrobu tepla také záložní plynová kotelna v nedalekých Tušimicích. Zajišťuje dodávku pro Kadaň a pro oblast Tušimic. Po najetí dalších zdrojů skončí elektrárna na uhlí. ČTK to řekl mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Výjimku z emisí rtuti má elektrárna do srpna 2029.
Kraj Vysočina přispěje na výzkum geologických fenoménů v národním geoparku Vysočina, což je oblast mezi Telčí, Třeští a Počátkami. Na záměr mikroregionu rada kraje schválila 200 000 korun. Je to tříletý projekt, řekl hejtman Martin Kukla (ANO). Stejnou částku kraj dá pro letošek na výzkum jihlavského Muzea Vysočiny v povodí řeky Jihlavy.
V průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku přibude více než 600 stromů i několik hektarů travnatých ploch. Zlínský kraj, který je investorem, počítá také s doplněním protipovodňové ochrany. Celkové náklady dosáhnou 31 milionů korun, téměř 11 milionů korun pokryje dotace z Evropské unie. Hotovo by mělo být nejpozději na podzim příštího roku, sdělil ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
Nadace Partnerství zahájila hlasování v dalším ročníku oblíbené ankety Strom roku. Lidé mohou hlasovat online na www.stromroku.cz až do 5. října. Podpořit lze svůj oblíbený strom jedním hlasem z jedné e-mailové adresy. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a zároveň získají první tři stromy odborné ošetření od partnerů soutěže PROSTROM Bohemia a Groown.
Na jižní Moravě odborníci v polovině července potvrdili první výskyt nepůvodního druhu včely známé i jako čalounice v Česku. Jedná se o velkého zástupce čeledi čalounicovití původem z východní Asie. Druh zatím nemá české jméno. V posledních letech zaznamenán v různých evropských státech a odborníci čekali, že se objeví i v ČR. O nálezu informovalo Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu.
Rozsáhlou kontrolu skládek a zařízení pro nakládání s odpady zahájili hasiči spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Zaměří se při nich na provozy, kde v minulosti hořelo, a na zařízení, která ve velkém pracují s hořlavými materiály, jako je elektroodpad, pneumatiky či plasty. Za tři měsíce chtějí zkontrolovat přes 80 zařízení, informovala mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Klára Ochmanová.
Čínský premiér Li Čchiang oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína.