Po 16letech jsem zahodil všechen kod webu a napsal celý kod znovu. Vypadá to tu +- stejně, ale pokud narazíte na něco co vám vadí tak mi o tom napište: martin@vorel.eu nebo se mi ozvěte na twitteru Začal jsem dělat change log.
Máma za sebou více než polovinu meteorologické zimy. Ta zatím přináší poměrně zajímavé rozložení teplot. Na horách jsou totiž nadprůměrné, na hřebenech až výrazně. Naopak v nižších polohách jsou po několika letech průměrné. Může za to poměrně častý výskyt výrazných teplotních inverzí, kdy jsou v nížinách hlášené i ledové dny, zatímco na horách je i 10 °C.
V příštím týdnu příliv teplého vzduchu setrvá. Jen v některých dnech bude slabší, ale v závěru týdne se zřejmě opět v plné síle obnoví. Srážek bude v novém týdnu jen málo.
Klimatologická zima vstoupila do své druhé poloviny a výrazné mrazy se zatím Česku vyhýbají a nejsou ani v dohledu. Zato v severní Americe, zejména pak v USA, zažijí v závěru týdne mimořádně intenzivní vpád arktického vzduchu, který navíc zasáhne rozsáhlá území.
Dnes bylo možné na obloze pozorovat neobvykle často poměrně vzácný jev v podobě videtelných děr v oblačnosti, kterém se odborně říká cavum. Cavum, také známý jako díra v oblacích, fallstreak hole nebo hole-punch cloud, je meteorologický jev, kdy se v oblačné vrstvě objeví velká kruhová či eliptická mezera.
Fotografie:Depositphotos Ojos del Salado – 6893 m Jedná se o nejvyšší aktivní sopku na světě a zároveň druhou nejvyšší horu And. Její poloha je podél hranice Chile a Argentiny. Monte Pissis – 6793 m Největší neaktivní sopka na světě se nachází v provincii Catamarca v Argentině a je i třetí nejvyšším vrcholem And. Vyznačuje se velmi nízkými teplotami na vrcholu a zároveň je i obtížná pro výstup. Nevado Tres Cruces – 6748 m Třetí nejvyšší sopka se...
Fotografie:Depositphotos Během patnáct let trvajícího sucha v Chile téměř vyschly zásoby vody a byla i ovlivněna životně důležitá těžební produkce země. Nejdéle trvající sucho za posledních tisíc let, které dnes zažívá Chile, je jen jedním z příkladů, jak oteplující se klima způsobuje mnohaletá sucha a akutní vodní krize ve zranitelných oblastech po celém světě. Sucha bývají zaznamenávána pouze v případě, když viditelně poškozují...
Fotografie:Depositphotos Čína potvrdila, že po zemětřesení v Tibetu utrpěly vážné škody čtyři přehrady. Odborníci řadu let upozorňují, že není vhodné stavět přehrady v oblasti častých zemětřesení a jedné z nejodlehlejších oblastí světa. Z celkového počtu přehrad v Tibetu je využita pouhá pětina a ta čelí seismickým rizikům. Zemětřesení udeřilo v okrese Tingri, což je severní brána do oblasti Mount Everestu. Čína plánuje postavit...
Fotografie:Depositphotos Z více než šestnácti milionů tun plastových obalů vyrobených v roce 2021 bylo recyklováno pouhých 6,3 milionů tun. Recyklace tak nadále zůstává závažným problémem. Nedostatečná recyklace zvyšuje množství odpadu na skládkách, ve spalovnách a v přírodě. Zároveň i přispívá k tvorbě mikroplastů, které ohrožují celé ekosystémy a lidské zdraví. Pro zlepšení pochopení toho, jak vnější faktory ovlivňují recyklaci plastových...
Fotografie:Depositphotos Role oceánu při změně klimatu Oceány absorbují až 90 procent přebytečného tepla generovaného globálním oteplováním, díky čemuž pomáhají regulovat globální vzorce počasí. Oceány přenáší teplo a vlhkost do atmosféry a ovlivňují vše od dešťových srážek až po intenzitu bouřek. Výzkum zahrnující tři mezinárodní týmy potvrdil znepokojivý trend, že oceánský tepelný obsah dosáhl rekordní úrovně v roce 2024. Z dat je...
Fotografie:Depositphotos Lesní požáry v Kalifornii propukly v úterý a od té doby se nekontrolovaně šíří do obydlených oblastí. Hasičům práci komplikuje silný vítr a proschlá vegetace. Situace se začala zlepšovat až ke konci pracovního týdne, kdy začal vítr slábnout. Už teď je jasné, že požár Palisades a Eaton se zařadí mezi pětici nejničivějších požárů v Kalifornii. Situace zůstává nadále nepřehledná a propukají další menší požáry...
Extrémní deště způsobily povodně kromě Česka také v Rakousku, Rumunsku a Polsku, kde je situace kritická především v Dolnoslezském vojvodství na jihu země. Poplach vyhlásilo město Opole, na kulminaci Odry se připravuje Vratislav. Ve Varšavě v pondělí mimořádně zasedne vláda. V Dolním Rakousku se čekají srážky až do poloviny týdne, hrozí zhroucení hrází, varovala hejtmanka. Dopravní problémy hlásí Vídeň. Na Slovensku je nejhorší situace na Dunaji.
Po intenzivních deštích se v Česku od poloviny tohoto týdne vyjasní. Přeháňky se od středy objeví už jen výjimečně a odpolední teploty vystoupají k 23 stupňům Celsia. Víkend má být slunečný. Vítr, který o víkendu komplikoval povodňovou situaci, bude už jen mírný, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Bez elektřiny bylo kolem 15. hodiny kvůli extrémním dešťům a silnému větru okolo 51 tisíc domácností. Během dne došlo k menšímu nárůstu, ale situace je stále lepší než během sobotního rána, kdy bylo bez elektřiny 63 tisíc domácností. Nejvíce postižené oblasti jsou na severu, severovýchodě a jihu Čech a také na severu Moravy. Distribuční firmy evidují 110 poruch na vedení vysokého napětí a desítky na nízkém. Vyplývá to z informací společností ČEZ Distribuce a E.ON.
Z polské vesnice Glucholazy v Opolském vojvodství blízko hranice s Českem bylo kvůli povodni evakuováno čtyři sta lidí. Z břehů se tam vylila řeka Biala Glucholaska. S následky vytrvalých dešťů se potýkají také v Rakousku. Hasiči ve spolkové zemi Dolní Rakousy byli od pátečního večera do sobotního rána povoláni ke 160 zásahům, zejména kvůli škodám způsobeným bouřkami. Situace se tam zhoršila. Na Slovensku se připravují na postup povodňové vlny z Rakouska. V Německu postupně stoupá například hladina Labe v Drážďanech.
Jih Moravy ve středu zasáhnou vedra s teplotami až 33 stupňů Celsia. Ve čtvrtek se pak objeví v Čechách silné bouřky s přívalovými dešti. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky mohou rozvodnit hlavně malé toky a vyskytnou se možná také blesky a menší kroupy.
Po tropických vedrech z posledních dnů se o víkendu v Česku mírně ochladí. Denní teploty by se měly držet pod třiceti stupni a bude pršet. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Keňu zasáhly záplavy spojené nejen se silnými přívalovými dešti, ale také s protržením přehrady. Zabily nejméně 45 lidí a ničily silnice a mosty. Východní Afriku postihly na konci roku 2023 rekordní záplavy během období dešťů. V souvislosti se změnou klimatu jsou extrémní projevy počasí stále častější a intenzivnější.
Mimořádně teplý a srážkově bohatý. Podle dat meteorologů byl minulý měsíc nejteplejším únorem v Česku od roku 1961. Průměrná teplota dosáhla 5,7 stupně Celsia.