Po 16letech jsem zahodil všechen kod webu a napsal celý kod znovu. Vypadá to tu +- stejně, ale pokud narazíte na něco co vám vadí tak mi o tom napište: martin@vorel.eu nebo se mi ozvěte na twitteru Začal jsem dělat change log.
V rámci příprav na program Artemis agentura NASA vyvíjí sérii stále komplexnějších lunárních misí, které ve výsledku povedou k vybudování udržitelné lidské přítomnosti na povrchu Měsíce v dalších desetiletích. V rámci programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services) se na Měsíc vydal i lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace, který má 14 dní fungovat v oblasti Mare Crisium. Na své palubě nese desítku vědeckých a technologických nákladů od NASA, které umožní prostudovat dříve neprozkoumanou oblast. Jedním z těchto přístrojů je i LMS (Lunar Magnetotelluric Sounder) vyvinutý na Southwest Research Institute, který má být schopen prostudovat vnitřní strukturu Měsíce až do hloubky 1130 km, což odpovídá dvěma třetinám cesty k jádru Měsíce. Tato měření si posvítí na diferenciaci a tepelnou historii Měsíce, což je středobod chápání evoluce světů s pevným povrchem.
Společnost Thales Alenia Space a španělský operátor Hispasat zajistily vládní financování na vývoj geostacionární technologii, která využívá kvantovou technologii k distribuci šifrovacích klíčů. QKD využívá kvantové vlastnosti fotonů k vytvoření šifrovacích klíčů, které nelze zachytit beze změny jejich stavu.
Kampaň kosmických misí Artemis nebude mít v letošním roce tak hladký přechod do dalšího prezidentského funkčního období, jako měla v roce 2021. Velké změny by mohly přijít už brzy, ale zatím není úplně jasné, kdy a jak tento proces proběhne. Na možné změny v dosavadním plánu architektury kampaně Artemis jsme se zaměřili v minulém dílu. Nejohroženější je budoucnost nosné rakety […]
Na rok 2029 se chystá start evropské mise Comet Interceptor, která je nyní ve fázi stavby a zkoušek. Nás ale dnes nebude zajímat sonda samotná, ale její subsonda Probe B2, jedna ze dvou subsond, které se oddělí od hlavní sondy v blízkosti cílové komety. Na fotografii můžeme vidět strukturální kvalifikační model SQM (Structural Qualification Model) Probe B2. Ten se používá k ověření, zda je design subsondy dostatečně robustní a přečká třeba i namáhání při letu do kosmického prostoru. Model má stejný tvar, strukturu i hmotnost jako skutečný letový hardware, ale neobsahuje všechny jeho komponenty - chybějí třeba vědecké přístroje (ty jsou nahrazeny jednotkami simulujícími jejich hmotnost) nebo vnější nátěry.
V rámci programu Voschod byly sice realizovány dva pilotované lety, přičemž oba přinesly další světová prvenství pro SSSR, pro pozorné čtenáře je však nad slunce jasnější, že jádro programu bylo šito horkou jehlou a Voschod nikdy nebyl myšlen coby program s dlouhodobou perspektivou. Lodě 3KV a 3KD byly stále pouhými pasivními kabinami bez možnosti měnit parametry své trajektorie a provádět skutečně plnohodnotná spojení s jinými stroji na oběžné dráze. Velmi omezený vnitřní prostor a absence záchranných prostředků z Voschodu činily velmi riskantní a značně nepohodlný prostředek k pobytu na orbitě. Ovšem vnější okolnosti, zejména neustálá zpoždění uvedení nového stroje 7K „Sojuz“, jež měl být „lodí se vším všudy“, vyvolávaly u vedení OKB-1 i dalších institucí snahy udržovat Voschod při životě za každou cenu. Nápady na to, jakým směrem by se měl program ubírat, byly vskutku zajímavé a, nutno říci, velmi vynalézavé. Pakliže by se ony plány uskutečnily, Sovětský svaz by možná ještě několik měsíců působil dojmem, že je v dobývání vesmíru napřed…
Kapacita navýšena o téměř 80 %! Koncem července 2024 byl na komunikační stanici Malargüe pro hluboký vesmír dokončen důležitý proces modernizace, který umožní kosmickým misím odesílat na Zemi mnohem více dat. S tím, jak roste počet kosmických sond v hlubokém vesmíru, stoupá počet mezinárodních žádostí, objevují se nové a intenzivnější datové proudy, můžeme říct, že poptávka po službách pozemních stanic určených ke komunikaci s hlubokým vesmírem, nebyla nikdy větší. A přitom nabídka dosahuje téměř své plné kapacity. Evropská kosmická agentura proto zahájila rozsáhlou modernizaci svých stanic, včetně využití nové kryogenní technologie, aby dodala dech třem anténám ve své globální síti pozemních stanic (Estrack).
I když se nadpis zdá dosti vědecko-fantastický, je tomu opravdu tak. V kometě byl nalezen nečistý alkohol, neboli metanol. Alespoň o tom svědčí pozorování z Havaje.
...
Na naší ranní obloze se po delší době objevila jasnější kometa. Sice ne úplně dobře pozorovatelná, ale jasnější.
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) na ranní obloze na K...
Zdeněk Sekanina z JPL analyzoval rozpadající se kometu C/2019 Y4 (Atlas), a to jak na základě dat z Minor Planet Center, tak snímků pořízených Hubblovým kosmickým dale...
O druhém mezihvězdném poutníkovi, tělesu 2I/Borisov, jsme psali již v září (https://www.komety.cz/clanek/druhy-mezihvezdny-poutnik).
I když to tak nevypadá, pořád j...
O prvním mezihvězdném cestovateli, kometě 1I/2017 U1 (‘Oumuamua), jsme psali koncem roku 2017
(https://www.komety.cz/clanek/mezihvezdny-posel nebo https://www.kom...
Výběr z nových fotografií optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů stránek. Obsahem této galerie je bohatá úroda snímků nočních svítících oblaků, unikátní snímky duhy, irizace, halových jevů, neobvyklých tvarů oblaků a dalších jevů pořízených v červnu 2009.
Výběr z nových fotografií halových jevů a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pylových korón, duhy a halových jevů pořízených v květnu 2009.
Od 6. října do začátku prosince 2008 probíhá v Praze výstava 25 vybraných fotografií od 20 autorů. Vystaveny jsou snímky duhy, halových jevů, polární záře aj. ve formátech 45x30 cm a menších. Akce probíhá v komorním prostředí čajovny V Síti v Praze 2.