Po 16letech jsem zahodil všechen kod webu a napsal celý kod znovu. Vypadá to tu +- stejně, ale pokud narazíte na něco co vám vadí tak mi o tom napište: martin@vorel.eu nebo se mi ozvěte na twitteru Začal jsem dělat change log.
Konstelace O3b mPOWER telekomunikačních družic lucemburské firmy SES by se měla před dnešní půlnocí rozšířit o další dvě stejnojmenné družice. Každá z nich má hmotnost kolem dvou tisíc padesáti kilogramů a jejich životnost by měla dosahovat dvanácti let. Každá z nich je vybavena anténami s fázovým polem, díky čemuž mohou poskytovat až 5000 bodových paprsků na družici, z nichž každý je nasměrován podle potřeby tak, aby cíleně rozděloval výkon a šířku pásma k jednotlivým uživatelským terminálům. První stupeň Falconu 9 se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantském oceánu.
Polská společnost SatRev, která se zabývá vesmírnou infrastrukturou, předala svému klientovi z Ománu novou pozemní stanici. Výstavba stanice je součástí expanze polské společnosti do vesmírného sektoru Blízkého východu.
Americké vesmírné síly převzaly dodávku první verze svého dlouho odkládaného operačního řídicího systému nové generace (OCX), což představuje klíčový milník v modernizaci infrastruktury GPS.
V kosmickém vakuu, kde mohou teploty spadnout až k -270 °C, se může jevit udržení věcí v chladu jako jednoduché. Ovšem realita udržování ultrachladných kapalných pohonných látek, je mnohem komplexnější. Tyto takzvané kryogenní látky se mohou snadno přehřát od palubních systémů, slunečního záření, či spalin z motorů. Řešením by mohla být metoda označovaná jako správa kryogenních kapalin (cryogenic fluid management), což je soubor technologií pro skladování, přečerpávání a měření superchladných kapalin na Měsíci, Marsu, ale i na dalších budoucích cílech dlouhodobých kosmických výprav.
Φsat-2 je malá družice, jejíž fáze uvádění do provozu byla úspěšná a nyní začíná posílat první vědecká data. Využívá přitom algoritmy pro zefektivnění procesů komprimace snímků Země, ale také detekuje lesní požáry, lodě, znečištění moří a mnoho dalšího. Jedná se o Cubesat s rozměry 22 × 10 × 33 centimetrů, který byl vypuštěn vloni v srpnu a své první fotky poslal […]
Máme za sebou další týden a je ideální čas si zrekapitulovat kosmonautické dění. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník zaměřil na testování a instalaci solárních panelů připravované observatoře IMAP. V dalších tématech se můžete těšit na start čínské zásobovací mise ke stanici Tiangong, testování adaptéru pro raketu SLS 1B, návrat Axiom-4 či jednu novinku o Super Heavy. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
Dnes slavíme přesně 56 let od historicky prvního pilotovaného přistání lidí na jiném tělese, než je Země. Dne 20. července 1969 přistál lunární modul Eagle v Moři klidu s Neilem Armstrongem a Edwinem Aldrinem na palubě. Samotné přistání se uskutečnilo ve 20:17:40 UTC.
I když se nadpis zdá dosti vědecko-fantastický, je tomu opravdu tak. V kometě byl nalezen nečistý alkohol, neboli metanol. Alespoň o tom svědčí pozorování z Havaje.
...
Na naší ranní obloze se po delší době objevila jasnější kometa. Sice ne úplně dobře pozorovatelná, ale jasnější.
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) na ranní obloze na K...
Zdeněk Sekanina z JPL analyzoval rozpadající se kometu C/2019 Y4 (Atlas), a to jak na základě dat z Minor Planet Center, tak snímků pořízených Hubblovým kosmickým dale...
O druhém mezihvězdném poutníkovi, tělesu 2I/Borisov, jsme psali již v září (https://www.komety.cz/clanek/druhy-mezihvezdny-poutnik).
I když to tak nevypadá, pořád j...
O prvním mezihvězdném cestovateli, kometě 1I/2017 U1 (‘Oumuamua), jsme psali koncem roku 2017
(https://www.komety.cz/clanek/mezihvezdny-posel nebo https://www.kom...
Výběr z nových fotografií optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů stránek. Obsahem této galerie je bohatá úroda snímků nočních svítících oblaků, unikátní snímky duhy, irizace, halových jevů, neobvyklých tvarů oblaků a dalších jevů pořízených v červnu 2009.
Výběr z nových fotografií halových jevů a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pylových korón, duhy a halových jevů pořízených v květnu 2009.
Od 6. října do začátku prosince 2008 probíhá v Praze výstava 25 vybraných fotografií od 20 autorů. Vystaveny jsou snímky duhy, halových jevů, polární záře aj. ve formátech 45x30 cm a menších. Akce probíhá v komorním prostředí čajovny V Síti v Praze 2.