Nebezpečné chemikálie PFAS se sice v ČR nevyrábějí, ale řada českých firem běžně pracuje s materiály, které tyto látky obsahují. Jediným řešením je striktní zákaz těchto toxických chemikálií v celé Evropské unii.
Čas načtení: 2024-10-22 15:55:53
Vedci našli v pitnej vode stopy večných chemikálií: Sú tieto látky škodlivé pre naše zdravie?
Výskumníci z University of Birmingham vo svojom výskume objavili stopy takzvaných večných chemikálií vo vzorkách pitnej vody z celého sveta. Večné chemikálie, ... The post Vedci našli v pitnej vode stopy večných chemikálií: Sú tieto látky škodlivé pre naše zdravie? appeared first on Vosveteit.sk - Správy zo sveta technológií a vedy.
\nČas načtení: 2024-01-05 22:55:00
Za neplodností ženy mohou stát chemikálie
Ženy s vyššími hladinami takzvaných věčných chemikálií v krvi mají o 40 procent nižší šanci otěhotnět do jednoho roku od prvního pokusu o početí potomka. Vyplývá to z první známé studie o vlivu perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS) na plodnost žen, o kterém napsal list The Guardian.PFAS se používají k výrobě povrchů, které mají odolávat vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění, jako jsou rozšířené materiály Gore-Tex, teflon nebo kosmetické produkty. Když se skrze vodu nebo jídlo dostanou do krevního oběhu, zůstávají v organismu natrvalo. Podle expertů mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů. Perfluorovaným sloučeninám se přezdívá „věčné chemikálie“, protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu.Tyto látky byly nalezeny téměř u všech lidí, kteří na ně byli testováni. Ve Spojených státech je jimi podle odhadů kontaminováno 99 procent lidí. Jediný způsob, jak se můžeme zcela vyhnout, abychom byli vystaveni těmto látkám, je zcela je zakázat.Věčné chemikálie ovlivňují zdraví matky i dítěte, mohou mít vliv například na preeklampsii a opožděný neurologický vývoj. Mnoho PFAS bylo zjištěno v pupečníkové krvi, placentě a mateřském mléce.Chemikálie lze z těla odstranit Pokud spadáte do kategorie "neplodných žen" nebo se Vám stále nedaří otěhotnět, řešení mám. U každého případu totiž začínám pracovat nejprve na fázi čištění - tedy zbavení těla toxinů a balastu, který by mohl přirozené procesy blokovat. Zde pracuji s kombinací Euniké Silver a Deparim. Následně nasazuji 3-měsíční kúru Euniké for Woman, která nastaví regenerační procesy a hormonální rovnováhu. Zpravidla 5.-6. měsíc je žena připravena otěhotnět a také se vždy zadaří :-)
\nČas načtení: 2024-06-07 14:30:00
Shein má problém kvůli škodlivé chemii. Toxické bylo oblečení i obuv
Oblečení a doplňky, které prodával čínský e-shop s levnou módou Shein, obsahovaly vysoké množství takzvaných věčných chemikálií, tedy karcinogenních látek.
\nČas načtení: 2024-06-10 05:45:00
Ideální přírodní laboratoř pro výzkum věčných chemikálií? Podle vědců z ČZU jsou to Špicberky
Ideální laboratoří pro výzkum věčných chemikálií by se mohly stát Špicberky. Zdrojů perfluorovaných a polyfluorovaných látek není na tomto souostroví v Severním ledovém oceánu mnoho. Vědci jsou proto schopni sledovat, kam až se v rámci potravního řetězce dokáží tyto látky dostat. Geochemik a děkan Fakulty životního prostředí ČZU Michael Komárek zároveň vyvrací mylné představy o tamním zasněženém, čistém a lidmi nedotčeném ekosystému a popisuje, na jakém principu funguje forenzní geochemie.
\nČas načtení: 2024-11-21 10:04:00
Dárci krve mají v těle menší množství „věčných chemikálií“
TLDR: PFAS chemikálie jsou u hasičů, kteří darují krev, až o 30 % nižší než u hasičů krev a plazma nedarujících. Jde jenom o prvotní zjištění, které má prozatím různé interpretace. Studie tuna. Daruj krev… Darování krve sebou nese celou řadu zdravotních výhod – ale obvykle se v tomto kontextu mluví o výhodách pro příjemce […] The post Dárci krve mají v těle menší množství „věčných chemikálií“ appeared first on VĚDÁTOR.
\nČas načtení: 2024-12-10 17:26:24
Mohou škodit zdraví, ale zatím nemají náhradu. Brusel řeší, co s věčnými chemikáliemi
Evropská unie plánuje upustit od tzv. věčných chemikálií, jinak známých spíš pod zkratkou PFAS. Jedná se o perfluorované a polyfluorované alkylové látky, které se řadí mezi tisíce uměle vyrobených chemických látek a které mohou poškodit lidské zdraví i životní prostředí.
\nČas načtení: 2024-12-13 06:46:00
Vědci našli v minerální vodě v několika evropských zemích věčné chemikálie
Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě a v lidském těle obtížně rozpouštějí. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující, napsal server The Guardian.
\nČas načtení: 2024-12-13 08:51:00
Alarmující zjištění. Vědci našli v minerální vodě v Evropě škodlivé chemikálie
Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě a v lidském těle obtížně rozpouštějí. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující.
\nČas načtení: 2024-12-13 08:59:00
Vědci našli v minerální vodě v několika evropských zemích "věčné chemikálie"
Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě i lidském těle obtížně rozkládají. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující, napsal server The Guardian.
\nČas načtení: 2024-12-13 08:51:00
Alarmující zjištění. Vědci našli v minerální vodě škodlivé „věčné“ chemikálie
Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě a v lidském těle obtížně rozpouštějí. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující.
\nČas načtení: 2024-10-22 15:55:53
Vedci našli v pitnej vode stopy večných chemikálií: Sú tieto látky škodlivé pre naše zdravie?
Výskumníci z University of Birmingham vo svojom výskume objavili stopy takzvaných večných chemikálií vo vzorkách pitnej vody z celého sveta. Večné chemikálie, ... The post Vedci našli v pitnej vode stopy večných chemikálií: Sú tieto látky škodlivé pre naše zdravie? appeared first on Vosveteit.sk - Správy zo sveta technológií a vedy.
Čas načtení: 2024-02-18 00:54:00
Módní návrhářka spojila starost o rodinné hospodářství s ovcemi s módou
Mladá módní návrhářka Linda Havrlíková, která si vytvořila vlastní značku a vyrábí vlněné oblečení, spojila v životě starost o rodinné hospodářství s ovcemi v krajině pod Brdy s módou. Chov postupně upravila tak, aby vlna z ovcí byla využitelná k výrobě tkanin a oděvů a aby výroba byla udržitelná a ekologická. Pod jejíma rukama tak vzniká oblečení, které pochází z vlny českých ovcí, je prosté průmyslových chemikálií a na konci své životnosti je kompostovatelné, řekla na brněnských veletrzích mody Styl a Kabo.
Čas načtení: 2017-04-03 00:00:00
Jak být stále IN? Zkuste to nadčasově!
Preferujete nadčasovost v oblékání? Tíhnete spíše k přírodním materiálům bez přítomnosti škodlivých chemikálií? Nesnášíte takzvané „lítání“ po obchodech? Pokud jste si několikrát po sobě odpověděli ano, pak máme pro vás skvělý tip na nezávislou prodejní galerii spojenou s internetovým obchodem: Nila ...
Čas načtení: 2017-03-25 00:00:00
Užijte si trendy hrátky s Nila!
A už opět je tu Nila s nabídkou sortimentu další značky, které není rovněž jen tak lhostejné životní prostředí a je to německá Armedangels. Tato značka vznikla roku 2007 na popud dvou přátel, kteří nechtěli jít s davem. Jiná cesta pro ně znamenala oprostit se od otrocké práce, chemikálií a masové pr ...
Čas načtení: 2022-01-29 09:00:00
Prečo si zamilovať utierky z mikrovlákna?
Vďaka tomu, že sa všetci tak trochu snažíme pomôcť prírode a väčšina z nás sa snaží chrániť prírodu, v našich domácnostiach sa objavujú nanohubky a utierky z mikrovlákna, pretože pri ich používaní nemusíme plytvať saponátmi plných chemikálií. Utierky z mikrovlákna má v domácnosti snáď úplne každý. ...
Čas načtení: 2021-11-06 09:00:00
Ako si na jeseň prevoňať domácnosť?
Ako sme už písali v minulom článku, najrôznejšie aromalampy nám pomôžu prekonať jesenné depresie a sezónne výkyvy nálady. Ak nechcete kupovať osviežovače vzduchu v drogérii, ktoré sú plné chemikálií, určite sa zaujímate o to, ako si prevoňať byt pomocou prírodných ingrediencií, ktoré budú dobré niel ...
Čas načtení: 2018-04-23 11:10:42
Křemelina pro celkovou podporu organismu
V současné době, kdy je člověk neustále vystaven působení chemikálií a toxických látek, které na něj útočí ze vzduchu, vody i jídla, se v dříve nevídané míře objevuje celá řada civilizačních chorob, problémů a neduhů. Jak proti nim bojovat?
Čas načtení: 2021-06-03 16:07:19
Nejstarší lebku moderního člověka vystavuje Národní muzeum. Pro ženu z Koněprus hledá jméno
V depozitářích Národního muzea se občas ukrývají předměty, které svou skutečnou unikátnost odhalí až při opravdu detailním zkoumání a vědeckých analýzách. Ne jinak tomu je i u posledního velkého objevu, při kterém se týmu vědců podařilo datovat fosilní lebku ženy (známé odborníkům jako Zlatý kůň) z Českého krasu do období před více než 45 tisíci lety. Jedná se tedy o dosud nejstarší zrekonstruovaný genom (genetickou informaci uloženou v DNA) moderního člověka. Národní muzeum navíc nechalo udělat podle této lebky hyperrealistický model, takže nyní můžete doslova pohlédnout do tváře naší minulosti. Lebka samotná i model ženy jsou k vidění v Panteonu v Historické budově Národního muzea do 2. července. Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byli i odborníci z Národního muzea a z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, určili, že člověk z Koněpruských jeskyní je nositel pravděpodobně nejstaršího genomu anatomicky moderních lidí Evropy. Zkoumaná genetická informace totiž vykazuje delší úseky neandertálské DNA než 45 tisíc let starý jedinec z Ust'-Ishim ze Sibiře, jemuž patřil dosud nejstarší známý moderní lidský genom. Návštěvníci Národního muzea mají nyní možnost spatřit nejen tuto nesmírně vzácnou lebku, ale i model ženy, který byl podle ní vyrobený a prohlédnout si detailně její tvář. Aby tato jedinečná tvář nezůstala beze jména, vyhlašuje Národní muzeum na svých facebookových stránkách anketu s cílem tuto tisíce let starou dámu pojmenovat. Každý bude mít možnost navrhnout jméno pro našeho dávného předka. Odborná porota následně vybere ze všech návrhů celkem pět nejzajímavějších a veřejnost pak hlasováním na sociálních sítích Národního muzea vybere finální jméno. Díky zmíněnému poslednímu objevu však také vědci zjistili, že nynější podoba modelu se bude muset ještě nechat v některých detailech přepracovat. Vzhledem k tomu, že model byl zhotoven v době, kdy nebyly ještě výsledky poslední analýzy známy, předpokládalo se, že lebka je mladší. Z toho důvodu bude nyní potřeba u modelu například upravit pigment pleti nebo ho obléknout do jiného oděvu. Není to přitom poprvé, co vědci v případě těchto kostí přehodnotili své původní domněnky. Zpočátku například předpokládali, že se jedná o pozůstatky tří jedinců namísto jedné osoby. „Muzea jsou instituce, které nejenom vystavují jednotlivé exponáty, ale dokáží vyprávět poutavé příběhy a odhalovat tajemství naší minulosti. Lebka ženy z Českého krasu tak v sobě ukrývá nejen nejstarší genom moderního člověka, ale též vypráví fascinující příběh výjimečného sbírkového předmětu, vědecké vytrvalosti vedoucí ke světovému objevu a odhaluje tajemství ženy, která zde žila před více jak 45 tisíci lety, ale též poodhaluje některá tajemství zrodu moderního člověka na naší planetě. Národní muzeum je nejen výstavní, ale též špičkovou vědeckou institucí a já jsem velice hrdý, že naši odborníci dokážou světu přinášet tak výjimečné vědecké objevy,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea. Žena, známá vědcům jako Zlatý kůň, uložená ve sbírkách Národního muzea, byla objevena v Čechách v polovině minulého století. Již prof. Emanuel Vlček předpokládal její velké stáří, avšak tehdejší metody nebyly schopny starobylost nálezu prokázat. Předchozí pokusy o datování založené na pozůstatcích zvířat nalezených poblíž nálezu a na morfologii poměrně dobře dochované lebky Zlatého koně vedla k počátečnímu odhadu stáří do období před více než 30 tisíci lety, ale pozdější radiokarbonové datování zařadilo fosilii do období před 15 tisíci lety. Lebka navíc byla v 50. letech minulého století konzervována tehdy běžnou metodou v chemikálii, která však zapříčinila značné znesnadnění přesné datace. Datování nálezu nad 30 tisíc let podporovaly závěry nedávné antropologické studie publikované v časopise PLOS One, která naznačila, že ženská lebka Zlatý kůň vykazuje morfologickou podobnost k lidem Evropy, kteří zde žili již před maximem posledního zalednění (Late Glacial Maximum). Proto se antropologové z Národního muzea a z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze obrátili na paleogenetika Johanesse Krauseho z Ústavu Maxe Plancka pro výzkum lidské historie v německé Jeně s žádostí o spolupráci. Teprve výsledky této genetické analýzy přinesly jasnější obraz. Byla to zejména neandertálská DNA, která vedla tým k jejich hlavním závěrům o stáří fosilie. Zlatý kůň nesl ve svém genomu přibližně stejné množství neandertálské DNA jako lidská fosilie ze sibiřské lokality Ust´ Ishim nebo jiní anatomicky moderní lidé mimo Afriku, ale segmenty s neandertálským původem byly v průměru mnohem delší. Výsledky analýzy DNA ukazují, že Zlatý kůň žil blíže době mísení moderního člověka s neandertálci, tedy přibližně dva tisíce let po posledním mísení. Na základě těchto zjištění tým tvrdí, že Zlatý kůň představuje dosud nejstarší lidský genom, který je zhruba stejného stáří, ne-li o několik set let starší, než Ust’-Ishim. {loadmodule mod_tags_similar,Související}
Čas načtení: 2021-01-17 19:37:02
Co by možná řekli mí kamarádi, amazonští indiáni, na naší situaci?
Je zcela jasné, že doba luxusu, v které jste si po mnoho let žili, je asi u konce. Ten luxus jste měli na úkor jednoho: na úkor přírody, kterou jste nehorázně drancovali jen a jen pro své pohodlí a přepych. Byli jste na sebe nadmíru pyšní, jak vám vše vychází, jak bohatnete, zvlášť někteří, i na úkor ostatních. Upozorňujeme, že to není dobrá cesta. Že není možné a přirozené, aby vaše bohatství a životní úroveň neustále vzrůstaly. Že není vhodné mít nadvýrobu všeho a pak třeba potraviny i věci vyhazovat do odpadků jen tak. Že je zapotřebí být ve svých potřebách skromnější. Že je zapotřebí mít vztah k darům a zdrojům přírody. K vodě, k vzduchu, k jídlu, k zvířatům, k rostlinám, k půdě, prostě k všemu, co vás na této Zemi obklopuje. Většina se nám indiánům vysmívá, že působíme jak ušmudlaní chudáci nemající úroveň. Jenže my víme své. Pro nás materiální svět není tak důležitý jako ten duchovní, na který jste vy hodili bobek. Pro nás je důležité žít v harmonii s přírodou a celým kosmem. Není důležité, zda máme jeden luk, nebo jich vlastníme deset. Lovit přece můžeme vždy jen s jedním a ten máme po celý život. Pro nás je důležité prožít si svůj život v radosti a štěstí v rámci svých bližních. Není přece přirozené, abyste kolem sebe všechno ničili a žili si v pohodě a přepychu jako v nějakém skleníkovém světě. Neradi si připouštíte, že jste z přírody a jste na ní závislí. Patříte přece k ní! Ale vy se považujete za něco víc, za někoho, kdo může řídit zákony této Země. Ta Matka země, o které vám vyprávíme po staletí, jak se k ní máte posvátně chovat a nezneužívat ji, jednou přestane vaše choutky podporovat. Čeká dlouho, předlouho, zda se napravíte, ale pak přijdou rány, které vás dostanou do kolen a vrátí do správných mezí. Které vás vrátí ke skromnosti. Které nás vrátí k rodině a k přírodě jako základu vaší i naší existence. Které vás vrátí k duchovnímu chápání světa. Možná, že dnes už řada lidí u vás prohlédla, i když musela dostat rány mezi oči. Víme však také, že jste nenapravitelní a až se otřepete z ran, zase se začnete přírodě vzpírat a drancovat ji pro vaše choutky, pohodlí, luxus, bohatství. Zase ji začnete organizovat a zneužívat. Vězte, že to není správná cesta. Lidé se mají řídit přírodní zákony a ne těmi, které si vytvořili pro sebe, jinak se sebezničíte. Vraťte se na cestu skromnosti Cítíte se mocní? Neměli byste si konečně vybrat svou skutečnou a pravou cestu? Vraťte se na cestu skromnosti a opusťte cestu lidských hyen. Vraťte se na cestu poznání sama sebe, na cestu k poznání věcí důležitějších než každodenní shon a honba za ziskem a materiálnem. Je to také cesta poznání, že vaše globalizace, do které jste byli jaksi vmanipulováni svým technologickým rozmachem a politickými úřednickými nadšenci, není pozitivní všelék na vaše strasti. Je to pro vás přichystaná past v nádherném barevném obalu se zářícími mašlemi, což bohužel tak milujete. Ano, v zimě máte jahody a borůvky. Super?! Vaše pohádková Maruška už nemusí chodit za dvanácti měsíčky a žadonit. A vám se to zdá fajn. Nám se to nezdá dobře. Prostě nemáte na to právo. Je holt zima, tak borůvky nerostou. Máte přece jiné zdroje. A dost! Vyčkejte zase léta, jako husa klasu, jako my, kdy po období nedostatku očekáváme zákonitý příchod doby hojnosti. My nikdy nežádáme od svých moudrých šamanů a bohů, abychom měli stále hojnost. A ono se vám to vymstí, vymstí se vám bortit přirozenosti Přírody. Něco za něco. Není přece možné, abyste měli jen výhody. Vaše překotná globalizace je tlačena především bezohledným byznysem nadnárodních korporací hledajících lacinější výrobu s větším ziskem na konci světa, třeba i u potenciálních nepřátel. To je přece vlastizrada! To nevidíte, kdo z toho tyje? Oni hamouní a vás upokojí borůvkami v lednu. A většina z vás jim na to hloupě skočí. Někdy se vám to však prostě sečte. Za čas. Za co? Třeba za šílenou transkontinentální dopravu, zaneřáděné oceány, dálnice, vzduch i všechny ty přesuny zla, v kterých si dobře hoví třeba různé viry nebo právě koronaviry a nejrůznější vykrádači-šíbři a bandy hackerů v pozadí stojících jako lidské hyeny. A sečte se vám k tomu i váš pád z vrcholu vaší pýchy na to, jak jste silní, mocní a neomylní, jak máte všechno, a nikdo na vás nemá. Vězte, že tuto Zemi neovládáte vy, ale naše matka Země sama. Pochopte, že by to měla být i vaše Matka Země. Neberte víc, než je zapotřebí Po celá tisíciletí říkáme my indiáni nebrat víc, než je zapotřebí. Více než tisíckrát a více než v tisíci různých formách jsme řekli, že naše Země je naše Matka, že ji nechceme, ani nemůžeme prodat, ale bílý muž, zdá se, nerozumí a stále se snaží, abychom ji pronajali, prodali či špatně s naší Zemí zacházeli, jako by indián by byl člověk s mnoha slovy. My se sami sebe ptáme. Je zvykem bílého muže prodat svoji matku? To nevíme, ale my indiáni víme, že bílý muž používá lži, jako by se mu líbily, zná podvádět, zabíjí své vlastní děti, aniž by jim dovolil jejich očima uvidět slunce či jejich nosy ucítit rostliny, což je pro nás něco zlořečeného. Každý započatý život musí být chráněn a dát mu možnost žít! To je náš zákon. Zákon našeho lidu se odlišuje od zákona bílého muže, protože zákon bělocha pochází od lidí a je psán na papíře, zatímco zákon našeho lidu je od boha, který jej diktoval a vepsal do srdcí našich šamanů a mudrců. Respekt k živému i neživému, ke známému i k „neznámému“ je součástí našeho zákona. Naše mise ve světě je vyprávět jej, zpívat jej a plnit jej pro udržení rovnováhy vesmíru. Náš zákon je jeden z pilířů, který drží svět. Náš zákon je tak starý jako sama země, naše kultura se organizovala podle modelu stvoření, a proto náš zákon říká nebrat víc, než je zapotřebí, a je stejný ve všech částech světa, protože to je zákon země a země je pouze jedna. Náš zákon nezemře! A proto i vy byste neměli od Matky Země brát víc, než je zapotřebí, jinak ji zničíte a tím i sami sebe. To jediné, co nás spojuje s našimi bílými bratry, je, že pocházíme od jednoho otcovského boha, jsme odkojeni stejným prsem Země a sdílíme jeden fyzický svět: slunce, měsíc, vítr, hvězdy, hory, řeky. Sdílíme stejný fyzický svět, ale naše city k němu jsou rozdílné. Země je květ a my indiáni k němu přicházíme se nasytit se stejnou opatrností jako kolibřík, zatímco bílý muž květ pošlape na své cestě jako divoké prase. Cesta bílého muže je z peněz, to je jeho prostředek, jeho cíl, jeho jazyk. Peníze znesvětily a onemocněly srdce našeho bílého bratra a jeho nemoc ho přivedla stavět nekončící řady továren a zbraní. Jeho nemoc přichází i do našich řek, do našeho vzduchu a do našich lesů. Nám nejde o naší existenci, nám jde o existenci Matky Země pro další pokolení. Had se musí zakousnout do vlastního ocasu, aby tak uzavřel cyklus destrukce a smrti, protože vše je navzájem propojeno jako opičí stezka ve větvích. Jenže v srdci nás indiánů je starost pro syny bílého muže tak, jako pro ty naše, protože víme, když poslední indiáni a poslední lesy padnou, osud jeho dětí i těch našich je jeden a ten samý. Jestliže my budeme moci svobodně pokračovat v naší cestě, nezadržíme ptáky rodit se a hnízdit jen na našem území, i oni mohou, jestli to chtějí, navštívit svého bílého bratra, nezadržíme vzduch, který se rodí v našich horách, i on může pokračovat a posilovat radost bílých dětí. A také naše řeky vycházející z naší země tak čisté, jako když přicházejí, promluví svou čistotou řek i k lidem bílého bratra… Nemusíte mít všechno. Naučte se něco nemít Vaši politologové a politici všeho druhu na nejrůznější úrovni plamenně hovoří, jak je vše v nejlepším pořádku, jak stoupají firmám zisky, jak jsou úspěšné, jak celý svět kráčí k lepším zítřkům, jak se vaše technologie (všehoschopná technologie) rozvíjí a není ani vidu ani slechu po nějakém úpadku lidstva, vašeho lidstva, o jeho morální devastaci. Nikde však není ani slovo o lidech jako takových, o jejich štěstí, o jejich radostech, o jejich láskách či o jejich spokojenosti, tedy, jak vidno, o hodnotách duchovních. Jen zisky a prachy, jako by se za ně mohlo toto vše koupit, všechno na světě. Podle vás je míra zisků důkazem úspěšnosti člověka, vaší civilizace. To je však ta úpadková cesta vedoucí ke konci. Za prachy se život člověka, jeho štěstí ani existence civilizace prostě nekoupí. Odjakživa jste vedeni k tomu, abyste něco chtěli a něco měli. Chcete hračky, pak větší hračky, autíčka, auta, byty, chalupy, počítače, mobily a stále nové a modernější, abyste byli „in“, abyste neztráceli krok s ostatními, abyste nebyli směšní, zaostalí, ale stále pluli v proudu pokroku. A ten vás žene vpřed k větší a větší výkonnosti, aniž vlastně tušíte kam a už vůbec netušíte, že veškeré toto hemžení je vždy na úkor něčeho. Prostě vás to nezajímá. Kdo chvíli stál, již stojí opodál, básnil váš Jan Neruda. Tehdy však ještě netušil, že k pokroku budete potřebovat zejména stále nové a nové zdroje, které hledáním drancujete celý svět. Pro svůj blahobyt, pro svoje pohodlí, pro svoje hračky. Netušíte však, že čím rychleji kolem sebe budujete své materiální království, které se vám zdá velemocné a nezničitelné, tím více se vzdalujete od spirituálních hodnot, tím víc narušujete rovnováhu světa a napomáháte svému sebezničení. Nikoho to však nějak zvlášť nevzrušuje, protože váš Titanik stále ještě pluje. Vše má svůj začátek, svoji cestu a svůj konec. Strom roste, aby nakonec zahynul, člověk žije, aby nakonec zemřel, a civilizace roste, aby nakonec padla. Pokrok je ten růst. Na jedné straně pokrok vzýváte, protože vám ve všem pomáhá, ale je to jen šalba a klam. Na druhé straně pokrok přirozeně vede ke zkáze, tak jak to vždy v dějinách bylo. Jinak to prostě nejde. Chce-li člověk dlouho žít a oddalovat smrt, musí se snažit žít čistě, v klidu a zdravě. Nemůže žít jako vy ve shonu, jíst potraviny plné chemikálií a genetických modifikací, pít nezdravé tekutiny a dýchat kontaminovaný vzduch. V duchu neustálého až zbožštělého hospodářského růstu to vše činíte, čímž na jedné straně podporujete nekřesťanské zisky firem, které to vše produkují, a na druhé straně tím sami sebe ničíte, aniž to berete či raději nechcete brát na zřetel. Protože Titanik ještě pluje a na všech palubách se stále tancuje. Chcete-li oddálit pád své civilizace, musíte žít zdravě jako člověk hledající dlouhý život. Znamená to zpomalit tempo nekonečného růstu. Znamená to, že musíte být skromnější, nesmíte všechno chtít a všechno mít. Nesmíte propadat malosti tím, že vás ovládají reklamy nutící kupovat každou blbost, což zjistíte až za čas, když to vyhodíte do popelnic. Nesmíte lehce předávat svou „chytrost“ strojům a technologickým vynálezům, ale měli byste si podržet „chytrost“ ve svém vlastnictví, ve svém portfoliu, tedy ve svém mozku. Jinak časem už nebudete homo sapiens a rozum přeberou ty různé „chytré“ hračky. Zvykli jste si, že bez nich nemůžete žít, že vám ulehčují život. Ano ulehčují, ale vy hloupnete a pohodlníte. Ale i bez nich to jde, jako dřív. Nemělo by to být jen nějaké vaše staromilství, ale snaha nepodléhat diktované formě způsobu života, který si někdo na vás vymyslel, aby z něj bohatl. Neměli byste jim na to skočit. Měli byste se držet starých dobrých zásad, o kterých vám jistě vyprávěli vaše babičky a dědečkové, když vám třeba říkali, dojez jídlo na talíři a nenechávej zbytky, nelži, buď poctivý, nemluv sprostě, nepůjčuj si, buď pokorný. Žádná velká slova, na která dnes rádi slyšíte, ale je v tom jádro čisté, zdravé společnosti. Nemusíte mít všechno. Naučte se nemít něco. Postavte se proti diktátu neustálého růstu vzhůru, kdy vlastně hlavně podporujete zisky magnátů a utěšujete jejich chamtivost. Nadnárodní korporace ovládající svět vysávají vaši sílu, vaše zdraví a urychlují konec civilizace i jich samotných. Potřebují například, abyste marodili a kupovali tuny léčiv a antibiotik, i když vám farizejsky přejí zdraví, potřebují, abyste rozbíjeli auta, aby mohli stále vyrábět další, i když vám přejí šťastnou cestu, mají radost, když se vám ničí věci, aby je mohli stále vyrábět. Představte si, co by se stalo, kdybyste opravdu všichni byli zdraví, všichni šetřili svá auta a neničili ani jiné výrobky, boty a šaty. Firmy by zkrachovaly i celý systém by zkrachoval. Takže maroďte, rozbíjejte auta i všechny výrobky, abyste podpořili zisky firem. Ano, žijete si krásně, jste bohatí. Jste však i šťastní? Hledejte alternativu ve svém bohatém světě, který jste si vybudovali, abyste se měli dobře a naučte se něco nemít. Buďte pokorní vůči lidem a přírodě, a ne vůči materiálním statkům. Tak najdete i štěstí a radost. {loadmodule mod_tags_similar,Související}
Čas načtení: 2024-01-05 22:55:00
Za neplodností ženy mohou stát chemikálie
Ženy s vyššími hladinami takzvaných věčných chemikálií v krvi mají o 40 procent nižší šanci otěhotnět do jednoho roku od prvního pokusu o početí potomka. Vyplývá to z první známé studie o vlivu perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS) na plodnost žen, o kterém napsal list The Guardian.PFAS se používají k výrobě povrchů, které mají odolávat vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění, jako jsou rozšířené materiály Gore-Tex, teflon nebo kosmetické produkty. Když se skrze vodu nebo jídlo dostanou do krevního oběhu, zůstávají v organismu natrvalo. Podle expertů mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů. Perfluorovaným sloučeninám se přezdívá „věčné chemikálie“, protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu.Tyto látky byly nalezeny téměř u všech lidí, kteří na ně byli testováni. Ve Spojených státech je jimi podle odhadů kontaminováno 99 procent lidí. Jediný způsob, jak se můžeme zcela vyhnout, abychom byli vystaveni těmto látkám, je zcela je zakázat.Věčné chemikálie ovlivňují zdraví matky i dítěte, mohou mít vliv například na preeklampsii a opožděný neurologický vývoj. Mnoho PFAS bylo zjištěno v pupečníkové krvi, placentě a mateřském mléce.Chemikálie lze z těla odstranit Pokud spadáte do kategorie "neplodných žen" nebo se Vám stále nedaří otěhotnět, řešení mám. U každého případu totiž začínám pracovat nejprve na fázi čištění - tedy zbavení těla toxinů a balastu, který by mohl přirozené procesy blokovat. Zde pracuji s kombinací Euniké Silver a Deparim. Následně nasazuji 3-měsíční kúru Euniké for Woman, která nastaví regenerační procesy a hormonální rovnováhu. Zpravidla 5.-6. měsíc je žena připravena otěhotnět a také se vždy zadaří :-)
Čas načtení: 2024-02-19 15:03:00
Poplach ve škole na Slovensku: Po úniku chlóru skončil školník v nemocnici
Jedna ze základních škol ve slovenském hlavním městě Bratislavě má za sebou dramatické chvíle. Při manipulaci s chemikálií se tam zranil školník. Žáci i zaměstnanci vyvázli bez následků, výuka pokračovala.
Čas načtení: 2024-02-19 19:43:10
Prohořívání heřmanické haldy postupuje ke skládce chemikálií i kalové nádrži
Plocha podzemního hoření heřmanické haldy v Ostravě se rozšířila, přiblížila se ke kalové nádrži K1. Kromě uhelných zbytků jsou v ní odpadní vody z koksovny s vysokým obsahem fenolu, čpavku a dalších nebezpečných chemikálií. Množstvím materiálu odpovídá nádrž třetině největší ekologické zátěže – ostravským lagunám.
Čas načtení: 2024-02-26 09:00:01
Ďáblovo zlato se dodnes těží. Je smrtelně nebezpečné a dělníci umírají ve velkém.
Na východní Jávě v Indonésii leží sopka Kawah Ijen, která se v posledních letech stala něčím jako turistickým hotspotem. Je to proto, že v noci se na jejích potemnělých svazích objevují nadpozemská modrá světla. Tyto přízračné bledé požáry jsou způsobeny velkým množstvím usazenin síry na povrchu sopky. Když vysoké teploty zevnitř sopky zahřejí tyto usazeniny, vzplanou jasně modrým plamenem. Ale jakkoli mohou být tyto jevy působivé a tajemné, skrývají temnější aspekt sopky, který souvisí s lidmi, kteří těží její zdroje. Horníci tam totiž pracují v nebezpečných a nestálých podmínkách, aby se dostali k síře nebo tomu, čemu říkají „ďáblovo zlato“. Nejostudnější závodník v olympijské historii není dopující Rus, ale císař Nero Číst více Síra je pro nás důležitá Síra je důležitý přírodní zdroj a lidé jsou jí fascinováni po staletí. Dnes se používá jako součást mnoha produktů a v průmyslových odvětvích po celém světě. Máme ji v cukru, zápalkách a bateriích, ale různé sloučeniny síry jsou také nedílnou součástí chemikálií obsažených v hnojivech a lécích. Síra je také nezbytnou složkou gumových výrobků, ohňostrojů, střelného prachu a tak dále. A co si budeme povídat, jde o velký byznys. Ve srovnání s jinými pracovními místy dostupnými na ostrově Jáva se těžba síry vyplácí docela dobře, což z ní dělá atraktivní objekt pro dělníky. Je to však také práce, kde jde o život. Problém není jen fyzické vypětí, ale hlavně skutečnost, že pracovníci makají v extrémně toxickém prostředí. Vážné dopady na lidské zdraví Sirný plyn se získává zevnitř sopky pomocí kovových trubek, které jej odvádějí. Jakmile se plyn dostane na povrch, zkondenzuje na kapalinu a při ochlazení ztvrdne na žluté desky, které se pak ručně rozbijí a vloží do proutěných košů. Tyto koše jsou pak umístěny na strany tyče, kterou má horník na ramenou, a náklad nese po stěně kráteru. Každý, kdo dělal těžkou práci, ví, že opakované nošení těžkých břemen může mít vážné dopady na zdraví. Ale v tomto případě horníci obvykle nosí břemena, která jsou těžší než oni (kolem 68–90 kilogramů). Vysilující a nejistá cesta do kráteru a zpět si jako taková vyžádá bolestnou daň, protože průměrná délka většiny pracovníků nepřesahuje padesát let. Navíc mají na sklonku života často znetvořenou páteř a jiné potíže. Výbuch sopky Krakatoa zvedl tsunami, která přinesla desetitisíce obětí. Inspiroval i Karla Čapka Číst více Pracují bez vhodné ochrany Kromě problémů spojených s přenášením je tu ještě skutečnost, že vzduch u kráteru je naplněn toxickými výpary oxidu siřičitého. Ve většině případů horníci pracují bez vhodné ochrany, takže vdechují plyn, který jim pálí plíce, a neustále jim slzí oči. V dostatečně vysokých koncentracích může oxid siřičitý vést k respiračním problémům, a dokonce akutnímu plicnímu edému. Těžební komunity na Jávě patří mezi poslední na planetě. Ve většině případů se síra získává z ropy, zemního plynu a dalších fosilních zdrojů (ve formě sirovodíku). Odhaduje se, že sírový průmysl má hodnotu asi 13 miliard amerických dolarů, a očekává se, že v následujících letech poroste. Zdroje: iflscience.com, britannica.com KAM DÁL: Zemědělcům jde třetina evropských dotací, přesto si stěžují. Právem, nebo chtějí ždímat další peníze?
Čas načtení: 2024-02-29 10:50:45
Hasiči v Ostrově likvidují únik chloru ze školního bazénu
Hasiči v protichemických oblecích zasahují u úniku chloru v základní škole v Masarykově ulici v Ostrově na Karlovarsku. Látka zamořila technickou místnost plaveckého bazénu, jeho správce se nadýchal chemikálií a záchranáři ho převezli do nemocnice. Chlor unikl zřejmě z poškozené skladovací nádoby. Výuka v té době probíhala ve třídách ve vedlejší budově, žáky a učitele tak nebylo nutné evakuovat.
Čas načtení: 2024-03-06 11:30:00
Policie dopadla na Novojičínsku drogový gang, surovin měl na metrák pervitinu
Policisté na Novojičínsku zadrželi čtyři muže a ženu, kteří vyráběli a prodávali pervitin. Velkou část surovin brali od kompliců ze Zlínského kraje, kde kriminalisté odhalili další tři muže. Ačkoliv gang stihl vyrobit a prodat „jen“ dva kilogramy drogy, tak při prohlídkách policie zajistila takové množství různých chemikálii a léků, že by stačilo na uvaření zhruba metráku pervitinu.
Čas načtení: 2024-03-06 11:32:08
Policie dopadla na Novojičínsku drogový gang, surovin měl na metrák pervitinu
Policisté na Novojičínsku zadrželi čtyři muže a ženu, kteří vyráběli a prodávali pervitin. Velkou část surovin brali od kompliců ze Zlínského kraje, kde kriminalisté odhalili další tři muže. Ačkoliv gang stihl vyrobit a prodat „jen“ dva kilogramy drogy, tak při prohlídkách policie zajistila takové množství různých chemikálii a léků, že by stačilo na uvaření zhruba metráku pervitinu.
Čas načtení: 2024-03-06 17:03:53
Pražská burza v polovině týdne při lehce nadprůměrné likviditě ve finále pouze lehce povyrostla. Evropské akciové trhy vesměs lehce v plusech. Dařil ose sektorům maloobchodu a chemikálií s růstem o 1,4%, na opačné straně pak stál mediální sektor s...
Čas načtení: 2024-03-18 09:22:00
Výzkum přišel se šokujícím zjištěním: Plasty jsou plné škodlivých látek, ohrožují i miminka?
Podle nového výzkumu se v plastech vyskytují tisíce neregulovaných chemikálií. Některé z nich jsou podle vědců nebezpečné pro lidské zdraví. Při přímém kontaktu s plasty může hrozit větší riziko rakoviny, snížení hladiny testosteronu či poškození jater. Vědci zjistili, že potencionálně nebezpečné látky obsahují například plastové lahve, vaky pro transfuze, ale i hračky pro miminka.
Čas načtení: 2024-03-19 10:40:00
Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti
Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu pracují na metodě, která by dokázala zvýšit objem dešťových srážek. Pomocí letadel vpouštějí k tomuto účelu speciálně vyvinutou chemikálii do meteorologem vytipovaných mraků.
Čas načtení: 2024-03-21 08:18:52
Osm mrtvých při ztroskotání tankeru u Japonska. Loď plavala ve vodě dnem vzhůru
U japonského pobřeží se převrátil tanker s nákladem chemikálií. Podle pobřežní stráže při nehodě zahynulo osm lidí. Po dvou osobách se stále pátrá, ale zatím nehrozí žádné nebezpečí pro životní prostředí.