Po 16letech jsem zahodil všechen kod webu a napsal celý kod znovu. Vypadá to tu +- stejně, ale pokud narazíte na něco co vám vadí tak mi o tom napište: martin@vorel.eu nebo se mi ozvěte na twitteru Začal jsem dělat change log.

Kurzy ze dne: 22.01.2025 || EUR 25,145 || JPY 15,448 || USD 24,075 ||
čtvrtek 23.ledna 2025, Týden: 4, Den roce: 023,  dnes má svátek Zdeněk, zítra má svátek Milena
23.ledna 2025, Týden: 4, Den roce: 023,  dnes má svátek Zdeněk
DetailCacheKey:d-704733 slovo: 704733
Autoimunitní onemocnění: Proč tělo napadá samo sebe?

Imunitní systém se brání proti škodlivým mikrobům, jenže někdy otočí útok proti vlastním tkáním. Autoimunitní onemocnění se vyskytují v populaci stále častěji. Výrazně více postihují ženy. Proč se to děje? A jde se bránit?

---=1=---

Čas načtení: 2023-12-29 16:29:00

Za alergii na lepek může virus

Nežádoucí reakci imunitního systému na lepek spouští virová nákaza, která v drtivé většině případů probíhá zcela skrytě, bez zjevných vnějších příznaků. Imunitní systém nás chrání před mnoha úklady každodenního života. Potíže nastávají, když svou úlohu vykonává liknavě, ale také když je přespříliš horlivý.Přehnané imunitní reakce se projeví jako alergie či jako autoimunitní onemocnění, při kterém obranné mechanismy imunity napadají vlastní tělo. Poměrně častá je celiakie. Při této chorobě reaguje imunitní systém bouřlivě na bílkoviny lepku z pšenice, žita či ječmene. Nemocný trpí chronickými průjmy, bolestmi břicha, nevolností, zvracením, ale i zácpou. Jeho organismus tvoří protilátky, které se kromě bílkovin lepku vážou i na buňky střevní sliznice. Střevo je následně atakováno imunitním systémem, jako kdyby do organismu pacienta nepatřilo. Dochází tak k poškození sliznice tenkého střeva, která přestává plnit svou základní funkci při vstřebávání živin. Jediným účinným prostředkem proti celiakii je dieta bez lepku. Odhaduje se, že toto autoimunitní onemocnění postihuje jedno procento všech lidí. Mezinárodní tým vědců vedený Banou Jabriovou z Chicagské univerzity přišel s důkazy o tom, že v pozadí vzniku celiakie se skrývá infekce zdánlivě neškodným virem. Výsledky jejich výzkumu publikoval přední vědecký týdeník Science.Vědci už několik desetiletí spekulují, že spouštěcím mechanismem přehnaných reakcí imunitního systému může být nákaza viry. V případě celiakie tomu napovídaly i výsledky epidemiologických studií, jež naznačují souvislost mezi virovými nákazami a rozvojem nemoci. Bana Jabriová a její spolupracovníci zjistili, že celiakii dokážou u některých lidí odstartovat viry ze skupiny reovirů, a odhalili také mechanismy, jež se na propuknutí choroby podílejí.Reoviry jsou poměrně běžné. Nakazíme se jimi většinou už v dětství, ale infekce zůstává obvykle bez zjevných projevů. Samotná nákaza celiakii nespustí. Pokud ale proběhne v době, kdy dítě s dědičnou dispozicí k celiakii konzumuje potraviny obsahující lepek, může se choroba rozvinout. Studie ukázala, že i když infekce reoviry proběhne bez zjevných potíží, dokáže i tak v imunitním systému napáchat škody a nastartuje autoimunitní onemocnění. Svou roli tu ale sehrává i typ viru a jeho genetická výbava, reakce lidského organismu na virus a zdravotní stav hostitele.Pokud se tedy do trávicího traktu dostane lepek v době, kdy právě bez zjevných příznaků probíhá nákaza reovirem, může imunitní systém vnímat lepek jako cizorodou látku, proti které je zapotřebí spustit obranné reakce imunitního systému

\n

Čas načtení: 2024-02-26 06:00:01

Nedostatek vitaminu B12 může vést k vážným nemocem. Perniciózní anémie je strašák

„Perniciózní anémie je autoimunitní onemocnění, kdy v důsledku tvorby autoprotilátek proti tzv. vnitřnímu faktoru nebo parietálním buňkám v žaludku dochází k poruše vstřebávání vitaminu B12 ze zažívacího traktu,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství. Život s tímto onemocněním přitom není nic příjemného, ať už je řeč o fyzických potížích, nebo pokud jde o psychickou újmu.  Aby tělo správně fungovalo: Brokolice a další zelenina s obsahem potřebných vitamínů a minerálů Číst více Alkohol je problém B12 je ve vodě rozpustný vitamin. „Přítomen je v řadě potravin, jako je maso, ryby, mušle, vejce, kvasnice, mléko a další,“ vypočítává lékařka. Lidé, kteří pravidelně nekonzumují živočišnou stravu, mají vyšší riziko nedostatku tohoto vitaminu, tedy třeba vegani. Navíc pokud vznikne jeho větší deficit, k doplnění zásob už pouhá strava nestačí. Na řadu tak přicházejí tablety nebo injekce hydroxokobalaminu. „Problémy s nedostatkem mohou také mít lidé nadužívající alkohol,“ upozorňuje Bezdíčková. Největším strašákem je však výše zmíněná perniciózní anémie, která se může objevit prakticky kdykoli bez ohledu na věk. Nejohroženější jsou však dle dostupných dat lidé starší šedesáti let, protože mají větší pravděpodobnost rozvoje atrofické gastritidy, což samo o sobě zvyšuje riziko nedostatku B12. Odhadnout deficit tohoto vitaminu je však poměrně těžké, protože neexistuje žádná definice, která by určovala jeho dostatek. Příznaků je celá řada „Obecně může být nedostatek vitaminu B12 přítomen i z jiných důvodů: snížený příjem, zhoršené vstřebávání, například po operacích žaludku, při Crohnově nemoci, po operaci tenkého střeva, při užívání některých léků apod.,“ uvádí lékařka. Nízká hladina B12 přitom může znamenat poškození nervů, protože vitamin je nezbytný pro produkci myelinu, který chrání nervové buňky před poškozením. Příznaky nízké hladiny B12 mohou zpočátku znamenat brnění nebo necitlivost v rukou a nohou či potíže s rovnováhou.  Vyprázdnit se bez bolestí někdy trvá i roky. Střevních zánětů přitom přibývá Číst více A to není vše, jak upozorňuje MUDr. Bezdíčková: „Projevuje se kromě únavy často také chudokrevností (nízkou hladinou červeného krevního barviva hemoglobinu, která je u tohoto druhu onemocnění spojena se zvětšováním červených krvinek). Mohou nastat i postižení trávicí soustavy, někdy může být přítomné nažloutlé zabarvení sklér nebo i kůže. Jedná se však o relativně vzácné onemocnění (výskyt v populaci cca 1/1000), které může být spojeno i s výskytem jiných autoimunitních onemocnění,“ doplňuje pro Čtidoma.cz lékařka. Klinické projevy a uvedené příznaky pacienta podle odbornice často přivedou k lékaři, diagnostika většinou nečiní problém. „Onemocnění je dobře léčitelné, je nutná doživotní suplementace vitaminu B12, většinou injekčně jednou za měsíc.“ Zdroj: autorský článek KAM DÁL: Prokletý most, ze kterého psi páchají sebevraždu. Zvířata se dobrovolně roztříští o skálu.

\n

Čas načtení: 2024-12-04 06:00:00

Výživová poradna: Jak jíst zdravě?

Konopné semínko, olej či protein se stávají čím dál běžnější součástí naší stravy. Začínáme si uvědomovat, že ani naši předci tento poklad nekonzumovali čirou náhodou a že zdravotních benefitů se v něm skrývá povícero. V poradně věnované zdravé výživě si klademe otázky ohledně konopného stravování. Jsou potraviny z konopí vhodné pro osoby s autoimunitními onemocněními?  Konopné produkty mohou být vhodné pro osoby s autoimunitními onemocněními, jelikož obsahují složky, které mohou pomoci regulovat imunitní odpověď. Omega-3 mastné kyseliny v konopných potravinách mají protizánětlivé vlastnosti, jež mohou pomoci zmírnit zánět, což je často spojené s autoimunitními chorobami. Antioxidanty obsažené v konopných potravinách rovněž pomáhají chránit buňky před poškozením. Nicméně platí, že každé autoimunitní onemocnění je jedinečné, a proto je důležité konzultovat konzumaci s lékařem nebo odborníkem na výživu, aby byla zajištěna jejich vhodnost pro konkrétní zdravotní stav. Celkově mohou být konopné potraviny užitečným doplňkem stravy pro zvládání symptomů autoimunitních onemocnění. Mohou konopné potraviny ovlivnit hormonální rovnováhu u mužů i žen? Konopné potraviny obsahují složky, které mohou mírně ovlivnit hormonální rovnováhu, jako jsou fytoestrogeny, které napodobují účinky estrogenu v těle. U žen mohou tyto sloučeniny pomoci zmírnit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka a výkyvy nálad. Konopné potraviny mohou být užitečným doplňkem stravy při zvládání symptomů autoimunitních onemocnění. U mužů je vliv komplexnější a stále je předmětem výzkumu, zda může docházet ke ... The post Výživová poradna: Jak jíst zdravě? appeared first on Magazín Konopí.

\n

Čas načtení: 2024-02-20 15:43:26

77 tipů pro zdravá střeva [Ulrich Strunz / Nakladatelství Kazda]

Léčba střevních onemocnění a jejich prevence. Zdravá střeva jsou předpokladem zdravého těla. Chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, únava, kožní problémy nebo autoimunitní choroby, lze vyléčit.

\n

Čas načtení: 2024-05-15 06:00:01

Vysoký tlak v plicích může zabíjet, přitom nebolí. Martin (23) žije s hadičkou v srdci

Plicní hypertenzi lékař nejčastěji objeví jako komplikaci jiného onemocnění srdce a plic. Má ovšem také celou řadu jiných příčin. Za jejím vznikem mohou stát autoimunitní onemocnění nebo plicní embolie. „Při chorobě se pacientům často nedostatečně okysličuje krev, což se mimo jiné projevuje modrým zbarvením rtů,“ potvrdil i MUDr. Pavel Jansa, Ph.D., kardiolog z II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. „Při plicní hypertenzi dochází ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může vést k jejímu postupnému selhání. Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami,“ vysvětlil lékař. Češi často umírají zbytečně brzy. Léta komunismu je zkazila, odmítají se o sebe starat Číst více Co je plicní hypertenze? Když se Martin (23) začal v dětství častěji zadýchávat, zpočátku tomu nevěnoval pozornost ani on, ani jeho rodiče. Rychle však zpozorněli, když se Martin, tehdy nadějný sportovec, musel každých sto metrů zastavit a nemohl ani vyjít schody. Začal kolotoč vyšetření, na jehož konci si vyslechl diagnózu, se kterou bojuje dosud. „Bylo mi asi osm let, když jsme moje potíže poprvé začali řešit s lékaři. Nejprve měli podezření na astma, ale brzy jsme se přesunuli na kardiologické oddělení. Skončil jsem tehdy v Dětské nemocnici v Brně a poprvé slyšel diagnózu plicní hypertenze,“ vzpomínal mladý muž. Tehdy mu vážnost nemoci nijak nedocházela, spíše mu vadilo, že musí trávit letní prázdniny v nemocnici. Plicní hypertenze je nemoc, při které se zvyšuje krevní tlak v plicích. To vede k nadměrné námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje a může nakonec selhat. Stejně jako další pacienti trpěl dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami. Rodiče se o mě báli V dětské nemocnici lékaři Martinovi poprvé zavedli do srdce katetr z pumpy, která přímo do plicních cév dávkuje lék. Díky tomu se mohl poměrně rychle vrátit zpět do života. „S hokejem byl samozřejmě konec, skončil jsem i s tenisem. Pár let trvalo, než jsem se dostal do stavu, kdy bych se cítil úplně normálně a mohl zase sportovat. Do školy jsem ale chodil bez omezení,“ vyprávěl. Na život s hadičkou v srdci si Martin zvykl poměrně rychle. Stejně tak jeho rodiče, kteří se museli naučit správně míchat a dávkovat léky, bez kterých by se Martinův stav začal opět horšit. „Jasně že v dospívání to nebylo úplně příjemné, nemohl jsem dělat to, co ostatní, třeba jezdit na tábory nebo školy v přírodě. Rodiče se o mě báli a musel jsem být pod dohledem nebo museli jezdit se mnou,“ říká. Obří ekologická katastrofa může zachránit část světa. Pokud se nepoučíme, bude to dost zlé Číst více Kdo ví, co bych dělal Přes střední elektrotechnickou školu se později dostal až ke studiu filmařiny na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, a jak si sám uvědomuje, na jeho profesionální dráze měla podíl i nemoc. „Bůh ví, co bych teď dělal, nebýt plicní hypertenze. Je ale pravda, že při různých hospitalizacích jsem na filmy koukal hodně a i později mě to k nim táhlo, proto jsem začal dělat osvětlovače a později kameramana,“ přemýšlel Martin. Jakmile se naučil dávkovat si léky, mohl se více osamostatnit. Jak sám říká, nemoc jej v ničem neomezuje. „Mohu studovat, ale i sportovat nebo cestovat. V tuto chvíli je nemoc stabilizovaná, nijak se nezhoršuje a většinu času o ní ani nevím,“ doplnil. Zdroje: MUDr. Pavel Jansa, Ph.D., respondent Martin KAM DÁL: Lucii Vondráčkové nevyšel další vztah? Na bouři jako s Plekancem to ale nemá.

\n

Čas načtení: 2024-12-01 23:30:47

Jak předejít cukrovce

Cukrovce (diabetu) lze předejít. Ale ne všem formám. Diabetes mellitus I je autoimunitní onemocnění, které postihuje lidi již v dětském věku. Tomuto onemocnění předejít nelze. Jiná situace je u cukrovky druhého typu, tj. diabetu typu II (DMII), jehož vznik je vázaný na špatný životní styl. Osob s DM II stále přibývá, a to celosvětově. Změna životního […] Článek Jak předejít cukrovce se nejdříve objevil na Uzdravím.cz - magazín o zdraví, medicíně a farmacii.

\n

Čas načtení: 2024-02-27 18:02:00

„Nečistoty“ ve vakcíně proti covidu. Hrozba! V Kanadě vymazáno. Na nejvyšších místech

Dva vysocí úředníci kanadského ministerstva zdravotnictví, kteří mají finální pravomoc v oblasti schvalování nových vakcín, vyřadili z výzkumné zprávy zmínky o „vysokém stupni nečistoty“ v mRNA vakcínách na covid-19. Podle zprávy vrchní kanadské imunoložky Dr. Kleinové přibližně 8 % proteinů vytvořených injekcemi mRNA byly tzv. frameshift proteiny. Tyto nechtěné proteiny přitom mohou podle některých odborníků způsobovat autoimunitní onemocnění.

\n

Čas načtení: 2024-03-04 23:30:25

Ataka roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění. Provází ho tvorba autoprotilátek hlavně proti složkám myelinových pochev. Myelinové pochvy jsou struktury, které pokrývají hlavní výběžky neuronů a tím urychlují přenos vzruchů z jednoho neuronu na druhý. Poškození myelinové pochvy přenos výrazně zpomalí a naruší tak funkci nervové soustavy.  V rámci roztroušené sklerózy je postižena hlavně centrální nervová […] Článek Ataka roztroušené sklerózy se nejdříve objevil na Uzdravím.cz - magazín o zdraví, medicíně a farmacii.

\n

Čas načtení: 2024-03-29 07:00:00

Dramaticky narůstá počet autoimunitních onemocnění

Štítná žláza je endokrinní orgán motýlovitého tvaru, který reguluje metabolismus a stará se o produkci hormonů. Tyto hormony jsou pro život zcela nezbytné, protože ovlivňují růst a vývoj, funkci centrální nervové soustavy, mechanismy dlouhodobé adaptace na stres a vlivy zevního prostředí. O tom, jak nás štítná žláza dokáže potrápit a jak se projevují autoimunitní onemocnění, přišel do podcastu Neklepat pohovořit přednosta Kliniky endokrinologie a metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Michal Kršek a jeho pacientka Lucie Kočí.

\n

Čas načtení: 2024-05-19 18:30:00

Moci bez nemoci: Revmatoidní artritida. Nová cílená léčba vrací pacienty do kvalitního života

Diagnóza revmatoidní artritida. Jde o autoimunitní onemocnění, které způsobuje potíže při fungování pohybového aparátu. Představíme novou cílenou léčbu, která pacienty vrací do kvalitního života. Svůj příběh přijde vyprávět paní Milana, které byla revmatoidní artritida diagnostikována. Pozvání Šárky Volemanové přijal i prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., vedoucí Oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu a předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP.

\n
---===---

Čas načtení: 2023-12-29 16:29:00

Za alergii na lepek může virus

Nežádoucí reakci imunitního systému na lepek spouští virová nákaza, která v drtivé většině případů probíhá zcela skrytě, bez zjevných vnějších příznaků. Imunitní systém nás chrání před mnoha úklady každodenního života. Potíže nastávají, když svou úlohu vykonává liknavě, ale také když je přespříliš horlivý.Přehnané imunitní reakce se projeví jako alergie či jako autoimunitní onemocnění, při kterém obranné mechanismy imunity napadají vlastní tělo. Poměrně častá je celiakie. Při této chorobě reaguje imunitní systém bouřlivě na bílkoviny lepku z pšenice, žita či ječmene. Nemocný trpí chronickými průjmy, bolestmi břicha, nevolností, zvracením, ale i zácpou. Jeho organismus tvoří protilátky, které se kromě bílkovin lepku vážou i na buňky střevní sliznice. Střevo je následně atakováno imunitním systémem, jako kdyby do organismu pacienta nepatřilo. Dochází tak k poškození sliznice tenkého střeva, která přestává plnit svou základní funkci při vstřebávání živin. Jediným účinným prostředkem proti celiakii je dieta bez lepku. Odhaduje se, že toto autoimunitní onemocnění postihuje jedno procento všech lidí. Mezinárodní tým vědců vedený Banou Jabriovou z Chicagské univerzity přišel s důkazy o tom, že v pozadí vzniku celiakie se skrývá infekce zdánlivě neškodným virem. Výsledky jejich výzkumu publikoval přední vědecký týdeník Science.Vědci už několik desetiletí spekulují, že spouštěcím mechanismem přehnaných reakcí imunitního systému může být nákaza viry. V případě celiakie tomu napovídaly i výsledky epidemiologických studií, jež naznačují souvislost mezi virovými nákazami a rozvojem nemoci. Bana Jabriová a její spolupracovníci zjistili, že celiakii dokážou u některých lidí odstartovat viry ze skupiny reovirů, a odhalili také mechanismy, jež se na propuknutí choroby podílejí.Reoviry jsou poměrně běžné. Nakazíme se jimi většinou už v dětství, ale infekce zůstává obvykle bez zjevných projevů. Samotná nákaza celiakii nespustí. Pokud ale proběhne v době, kdy dítě s dědičnou dispozicí k celiakii konzumuje potraviny obsahující lepek, může se choroba rozvinout. Studie ukázala, že i když infekce reoviry proběhne bez zjevných potíží, dokáže i tak v imunitním systému napáchat škody a nastartuje autoimunitní onemocnění. Svou roli tu ale sehrává i typ viru a jeho genetická výbava, reakce lidského organismu na virus a zdravotní stav hostitele.Pokud se tedy do trávicího traktu dostane lepek v době, kdy právě bez zjevných příznaků probíhá nákaza reovirem, může imunitní systém vnímat lepek jako cizorodou látku, proti které je zapotřebí spustit obranné reakce imunitního systému

Čas načtení: 2024-08-08 16:43:00

Autoimunitní protokol je šancí pro nemocné

Při autoimunitních onemocněních imunitní systém není v pořádku, napadá z nepochopitelných důvodů buňky a tkáně vlastního těla a ohrožuje zdraví. Jak tedy se vrátit do stavu, kdy imunitní systém hlídá naši bezpečnost, rozpozná nepřítele a podle potřeby ho likviduje? Relativně novým terapeutickým přístupem je přísný dietní režim, který má omezit zánět v těle a napomoci tak v terapii autoimunitních nemocí. Dietoterapie autoimunitních nemocí se označuje jako autoimunitní protokol, který rozhodně stojí za to na několik měsíců vyzkoušet.  Autoimunitní protokol je zjednodušeně řečeno přísná eliminační dieta, po které následuje postupné zavádění jednotlivých potravin do jídelníčku. Průběžně sledujete, jak na vás jednotlivé potraviny působí, jestli vám spíše prospívají nebo přitěžují. Podle toho si sestavujete vlastní stravovací režim.Povolené potravinyJídelníček je při autoimunitním protokolu založený na mase se zeleninou (mimo lilkovité), je proto ze známých výživových směrů nejblíže paleo stravě. Vylučuje zpracované potravinářské produkty a potraviny zvyšující riziko vzniku zánětu. Jsou povoleny sladké brambory a do jisté míry i ovoce, z tuků se doporučuje avokádový, olivový a kokosový olej. Povolené jsou fermentované a nedochucené mléčné produkty, fermentovaná zelenina, bylinky, masové a kostní vývary, omezeně med. Zakázané potravinyMezi zakázané potraviny patří všechny obiloviny a pseudoobiloviny, cukr a sladidla mimo medu, nefermentované mléčné produkty, vejce, luštěniny, oleje mimo výše dovolených, máslo, lilkovitá zelenina, aditiva, káva a alkohol. Tato nejpřísnější strava se má dodržovat asi 4 až 6 týdnů. Pak je čas přidávat postupně ty nejlepší potraviny ze skupiny zakázaných. Mezi prvními je dobré zkusit vejce, ghí a máslo. Cukr nemá smysl, ten můžeme vynechat napořád. Nemá ale smysl stravu omezovat dlouhodobě. Přísnější diety přinášejí riziko omezeného přísunu živin a také stresu. Proto je třeba po několika týdnech dietu vyhodnotit a podle stavu obohacovat o další potraviny.  Pozorujte, jak reagujete na dietu, jak se cítíte. Podle toho si postupně nastavujte svůj vlastní autoimunitní protokol. Než začnete, doporučuji provést očistu střeva, jater, plic a ledvin pomocí sestavy Euniké Silver + Deparim.

Čas načtení: 2021-12-02 18:57:08

Energie je civilizace. Co je pak její nedostatek?

Václav Smil je jedním z našich krajanů, kteří jako by naplňovali heslo, že doma prorokem nebudeš. Za mořem jej berou vážně miliardáři a vrcholoví politici, zatímco v České republice zůstává relativně neznámý. Do češtiny bylo přeloženo pouze šest jeho knih, ačkoliv jich vydal čtyřicet. Jednou z těch nepřeložených knih je „Energy and Civilization“, bichle jen o něco tenčí než Pán prstenů. Před pár měsíci jsem na ni narazil v jedné čajovně a vypůjčil si ji ke čtení. Byla to dlouhá práce, protože jeden důvod neznámosti Václava Smila mezi širší veřejností na vás vykukuje už z prvních stránek. Žádnou autorskou lehkost do vínku nedostal, nebo ji snad nepovažuje za podstatnou. Píše spíš učebnicovým stylem, poměrně těžko stravitelným. Obtížné čtení je ovšem více než vyváženo tím, že kniha je nabitá informacemi. O použití energie v různých souvislostech se dozvíte všechno, i s bohatými citacemi směřujícími k primárním zdrojům. A tím nemyslím jenom průmyslové použití energie, i když tomu je samozřejmě věnována většina textu. Kniha rozpitvává do detailů i zemědělství, kterému se koneckonců po dlouhá staletí věnovala valná většina lidí. Dozvíte se, kolik kilojoulů mohli staří zemědělci získat ze které plodiny, kolik těch kilojoulů sežrala tažná zvířata, jak se rovnice změnila s účinnějšími verzemi pluhů, kolik energie se spotřebovalo na setí, pletí, sklizeň… Není to typický úhel pohledu na historii, ale – odhlédneme-li tedy od suchého stylu psaní – je nanejvýš zajímavý. Kdybych měl tuto více než pětisetstránkovou knihu shrnout do jednoho odstavce, vypadal by asi takto: „Lidstvo strávilo drtivou většinu své existence ve stavu energetické bídy. Neustále balancovalo na úzké hraně mezi chabými přebytky, které umožňovaly aspoň základní rozvoj měst a řemeslné výroby, a mezi akutním nedostatkem, který většinou přešel v hladomor. I ty nejvyspělejší civilizace historie spoléhaly na fyzickou dřinu celých zástupů otroků, poddaných a zvířat, protože nic lepšího a spolehlivějšího k dispozici nebylo. Teprve s vynálezem motorů, počínaje tím parním, se životní úroveň lidí začala zásadně zlepšovat. Energie je civilizace je energie a tak dále, pořád dokola.” Protijaderný fanatismus zeleného hnutí: reakce na neexistující hrozbu Malé odbočení, které je ale ve skutečnosti k věci, jenom to nebude na první pohled zřejmé. Napsal mi můj bývalý spolužák a spolubydlící z koleje MFF UK, Honza R.: „Naše společnost se v následujících letech zásadně změní. Nebude to kvůli katastrofálnímu výbuchu sopky, dopadu asteroidu, invazi Marťanů, extrémním výkyvu klimatu nebo nějakým morem. Bude to autoimunitní čistě psychologickou reakcí společnosti na fakticky neexistující ohrožení. A změní se především kvůli omezení cestování osob, a tím zprostředkovaně i zboží a informací. Bude to nakonec slušnej sešup, který naše růstová civilizace už pár set let nezažila. Uvidíme, jestli po ní zbydou aspoň pyramidy nebo nějaké pěkné sochy.“ Kolega tím myslí současnou covidovou krizi, ale upřímně si myslím, že na ni se relativně brzy zapomene. Ne tedy v úplně krátkém časovém horizontu, to ne; ale široká vzpomínka na covid nejspíš zemře s lidmi, kteří jej zažili, a někdy v roce 2200 se malé děti o covidu učit nebudou. Lidstvo totiž vůbec nerado vzpomíná na epidemie. Všimněte si, jak málo se o nich dozvíte ve škole. Raději se věnujeme bitvám, objevným výpravám, rozvoji průmyslu a dalším událostem, které byly pod naší kontrolou a dají se k nim přiřadit konkrétní lidské tváře. Naproti tomu infekční breberky nám trochu narušují iluzi vlastní všemocnosti, a tak se jejich účinky na vývoj světa poněkud ignorují. A to i přesto, že nebýt třeba takového Justiniánova moru, dost možná by tehdejší Byzantinci dokázali obnovit římskou říši v jejím původním územním rozsahu – a dějiny Evropy by vypadaly úplně jinak. Mimo jiné by jistý pán jménem Mohamed a jeho následovníci narazili při své expanzi na daleko nebezpečnější a lépe organizované protivníky. Ale Honzova věta „o autoimunitní, čistě psychologické reakci společnosti na fakticky neexistující ohrožení” docela dobře sedí na protijaderný fanatismus zeleného hnutí. A na ten se podle mého názoru vzpomínat bude i v tom roce 2200, asi podobně, jako i my dodnes vzpomínáme na čarodějnické procesy, které sužovaly naši civilizaci v raném novověku. Ono to, co na těch původních čarodějnických procesech bylo strašidelné, byla právě skutečnost, že jim předsedali vzdělaní a inteligentní lidé, a ne nějací negramotní primitivové z vesnic, kteří hráli pouze (důležité, ale pomocné) role přisluhovačů, biřiců, udavačů, katů atd. V zemích, kam se tato myšlenková infekce rozšířila, se jí nakazila právě elita společnosti, takže původně sporadický problém nabyl místy až masových rozměrů, nedal se jen tak zastavit a do justičního vraždění odsouzených osob se zapojovaly všechny dostupné zdroje raně novověkých států – které už tehdy byly řádově větší než cokoliv, co dokázal napáchat běžný pouliční dav. Návrat k barbarství U protijaderné křížové výpravy, na kterou se vydaly evropské zelené strany, sice nedochází k masakrům čarodějů, ale jinak tam jistou podobnost vidím. Na čele šturmu jsou zase vzdělaní a vlivní lidé, jenom teď útočí na energetické zásobování našeho kontinentu a snaží se zlikvidovat zdaleka nejspolehlivější zdroj elektřiny, který má naše moderní civilizace k dispozici. Update 1. 12. 2021 v 16:00. Jeden čtenář mi e-mailem vytknul, že čarodějnice byly fiktivní problém, kdežto třeba ukládání vyhořelého jaderného paliva je zcela reálná potíž. Pozor, to tehdejší čarodějnictví byl dost široký pojem, který kromě vysloveně nadpřirozených činností typu kouzel a létání na koštěti zahrnoval i všelijaké podezřelé bylinkaření (výrobu lektvarů) nebo v extrémním případě i travičství a výrobu různých jedů na zakázku. Nedá se říci, že úplně všechno vždycky bylo vymyšlené od A do Z, spíš jde o celkovou prolhanost a zvrhlost systému, který se odrazil od nějaké drobnosti a následně vynucoval po obviněných přiznání k různým šílenostem, mnohdy i mučením. Zkuste se porozhlédnout po Černé knize města Velké Bíteše; už jsem ji léta neměl v ruce, ale jestli si dobře pamatuji, byl tam zaznamenán minimálně jeden čarodějnický proces. A také tam ta přiznání sahala od vaření nějakých lektvarů, „aby krávy lépe dojily”, což se na pověrčivém venkově stát mohlo (byť o účinnosti takových produktů lze pochybovat), až po krmení čerta smetanou, což se určitě nedělo. Konec update. Jaderné elektrárny dokáží dodávat vysoké procento svého nominálního výkonu, i když v ČR hodnoty 92,5 procenta nedosahujeme. (Česky se tomu říká koeficient ročního využití instalovaného výkonu a například Dukovany jej mají na úrovni 85 procent.) Naproti tomu právě soláry a větrné turbíny, které mají být budoucností evropské energetiky, mají procento využití výkonu dost špatné, což znamená nutnost je masivně zálohovat, a to jak větší a plošnější výstavbou jich samotných, tak jinými zdroji, třeba plynem. Ke kapacitním bateriím schopným pokrývat spotřebu celých států po dlouhé dny je totiž ještě zatraceně daleko. (Představte si, že by to takto fungovalo třeba v ocelářství – že by jednotlivé ocelárny vyráběly jen na 25 až 30 procent své kapacity a těch fabrik by pak bylo potřeba třikrát či čtyřikrát více na tentýž celkový objem vyrobené oceli. To by Ostrava sahala až někam k Frýdku.) A pozor – nízké procento ročního využití je jenom jedno číslo, ale v něm se skrývá ještě fantastická nestabilita dodávky, hlavně u větru, protože u slunce se dá aspoň spoléhat na to, že v létě svítí více a v zimě míň. Německé křivky využití zdrojů vypadají takto (modrá = vítr, červená = fotovoltaika, černá = bioplyn). Jistě vás tedy „potěší”, že nadcházející německá vláda se dohodla na další masivní výstavbě větrníků, pro které mají být rezervovány dvě procenta plochy celého Německa, o dost více, než současných zhruba 0,8 procenta Mají přitom být odbourány různé zákonné překážky; co přesně to bude znamenat pro lokální ochranu přírody, lesů, živočišných druhů atd., to se ještě ukáže v praxi. Osobně bych tipoval, že důsledkem takové masivní výstavby bude to, že „zuby” na grafu využití větrné energie budou ještě větší a skákavější, hlavně v tom absolutním měřítku (množství skutečně dodané elektřiny). Německo není zas tak rozlehlé, aby jej nemohlo „přikrýt” jedno velké bezvětří nebo jedna velká vichřice naráz. Když je energie totéž co civilizace, co jsou pak takové pokusy o destabilizaci její výroby? Napadají mě slova „návrat k barbarství”. Evropská unie není pupkem světa Hlavní naději na nějakou racionalitu vidím, upřímně řečeno, hlavně v tom, že Německo je možná pupkem EU, ale EU není ani přibližně pupkem světa. K vědeckotechnickému rozvoji došlo i v jiných oblastech naší planety, takže i kdyby se EU pod zeleným nátlakem z Berlína rozhodla k čemukoliv, otázky dalšího rozvoje jaderné energetiky se budou řešit jinde. Ta zásadní věc, která by potřebovala řešit, je přitom cena. Současný model výstavby jaderných elektráren je opravdu příliš drahý. Z toho můžou mít radost ty firmy, které vystavují průběžné faktury, ale běžný volič už z toho takovou radost nemá. A vysoká cena za nové jaderné zdroje nejspíš také přispěla k tomu, že Mgr. Johann z Hamburku (abychom jej odlišili od netitulovaného Johanna volícího nějakou ošklivou stranu) hlasoval pro další pokrývání Německa větrníky. To samozřejmě není nijak nový problém a ve světě také už vzniklo několik desítek programů snažících se vytvořit takzvané malé modulární reaktory. Zjednodušeně řečeno, šlo by o malé jaderné zdroje přepravovatelné i běžným kamionem, které by se daly vyrábět v továrně po desítkách a po stovkách podle stejného mustru. Velkovýroba je přitom hlavní způsob, jak snížit jednotkovou cenu; náklady na výzkum, vývoj a licencování se pak dají „rozpustit” mezi ony desítky a stovky výrobků. Ale tomu musí předcházet právě ten výzkum, vývoj a licencování, a to je vzhledem k citlivé povaze věci velmi dlouhý proces. Upřímně doufám, že se některý ten záměr zdaří. „Želízek v ohni” je celkově vzato dost, aspoň jeden úspěch by z toho být mohl. (Dokonce i v ČR máme dva malé projekty: jeden v ÚJV Řež a druhý v Ostravě-Vítkovicích.) Zároveň to ale ještě nikdy neměla žádná nová technologie tak těžké. Žádnou totiž nesledovalo tolik nepřátelských očí, připravených při prvním náznaku problémů spustit hlasitý křik a zatlouct ji do země. Bezpečnostní nároky na budoucí malé reaktory jsou enormně vysoké, možná dokonce nereálně vysoké. Při srovnatelných požadavcích na bezpečnost by některé jiné branže (letectví, kosmonautika) nevznikly vůbec a v lékárně byste nenašli většinu dnes běžně dostupných léků. Před pár dny jsem na Netflixu narazil na film o životě polské vědkyně Marie Sklodowské-Curie. Jí samotné nakonec její vlastní objevy pomohly do hrobu – aplastická anémie, které podlehla, byla skoro určitě důsledkem příliš velké dávky radioaktivity absorbované za léta práce bez ochranných prostředků. Stejně by mě ale zajímalo, co by si o tom našem kolektivním strachu myslela dnes.   Převzato s laskavým svolením autora z jeho webu, na kterém kromě tohoto článku najdete další texty o politice a společnosti. Knihy Mariana Kechlibara si můžete objednat ZDE.

Čas načtení: 2024-05-18 15:41:00

Očkování HPV

HPV je očkování proti rakovině děložního čípku. Ale napadlo vás, jak se můžeme očkovat proti rakovině, když to není vir? Některé druhy rakoviny jsou způsobeny viry. Ovšem nákaza tímto virem nerovná se rakovina. Virus změní DNA buňky, ale to samo o sobě nevede k rakovině. Musí dojít k aktivaci toho konkrétního genu a k tomu dochází vlivy prostředí. Mechanismy těchto dějů popisuje vědní obor epigenetika. Očkování proti rakovině způsobené viry (např. proti HPV) je v principu nesmysl. Samotná infekce nerozhoduje o tom, jestli dotyčná osoba dostane rakovinu. Očkování ovlivní epigenetické procesy spíše negativně – oslabí imunitu, do organismu dopraví toxiny, které mohou aktivovat rakovinné geny. Výskyt rakoviny čípku u očkovaných se spíše zvýšil. Ani výrobce si už nedovolí tvrdit, že jeho vakcína chrání proti rakovině, tvrdí, že snižuje výskyt bradavic a předrakovinných lézí.Každý, kdo se nechal očkovat proti rakovině děložního čípku je pokusným králíkem, protože reálné studie vlivu vakcinace na rakovinu děložního čípku neexistují. Ano, je to tak!  Žádná vakcína (ani lék!) nebyla před uvedením na trh zkoumána 20–30 let. Víte, kolik peněz by se za tu dobu nevydělalo? Pokud zvažujete nechat naočkovat dceru, tak samozřejmě můžete očekávat špatnou reakci, obzvlášť, kdyby u předchozích očkováních mělá nežádoucí reakce a musela do nemocnice. I to se totiž po očkováních stává! Od praktických lékařů vím, že několik dívek po tomto očkování trpí nejasným autoimunním onemocněním, jsou unavené, bolí je hlava až tak, že nemohou chodit do školy, mají bolesti břicha, průjmy atd. Nikdo nemůže na nic přijít. Doktoři totiž nevědí nic o ASIA syndromu – autoimunitním syndromu způsobeném imunitními adjuvanty, přestože to je hojně diskutované téma ve vědeckých časopisech. Taky asi nevědí, že HPV vakcína obsahuje dost hliníku a že nebyla zkoušena proti skutečnému placebu, ale proti roztoku hliníkových adjuvantů. V „placebo“ skupině (tj. ve skupině dívek, které dostaly injekci samotných adjuvantů bez viru) byl výskyt NÚ mnohem vyšší než odpovídá placebo efektu (až 60 %) a vyskytly se i autoimunitní poruchy! Dost pochybuji o tom, že by si někdo pouze placebo efektem nasugeroval autoimunitní nemoc, zejména když by ani netušil, že to zkoumaná vakcína může způsobit. Ovšem v příbalovém letáku je napsáno, že HPV vakcína nemá víc NÚ než placebo. Co je placebo, to vám výrobce raději zamlčí. Zamlčí to nejen před vámi, ale i před vaší lékařkou, která pak v dobré víře a dezinformovaná, očkování doporučí. A když se něco s dívkou stane, jen na to kouká a nespojí si to, protože nemá spojující informace. Rakovinu děložního hrdla dostane mnohem méně žen než např. rakovinu prsu, tlustého střeva nebo plic. Prevence rakoviny je úplně někde jinde, než v očkování.

Čas načtení: 2024-11-29 07:31:49

Co spojuje kvasinky a autoimunitní choroby? Český vědec boduje objevem, který může měnit léčbu

Jan Dobeš objevil se svým týmem speciální imunitní buňky. Jejich výzkum pomáhá chápat boj s infekcemi a v budoucnu by mohl změnit způsoby léčby. Článek Co spojuje kvasinky a autoimunitní choroby? Český vědec boduje objevem, který může měnit léčbu se nejdříve objevil na CzechCrunch.

Čas načtení: 2024-11-29 07:31:49

Co spojuje kvasinky a autoimunitní choroby? Český vědec boduje objevem, který může měnit léčbu

Jan Dobeš objevil se svým týmem speciální imunitní buňky. Jejich výzkum pomáhá chápat boj s infekcemi a v budoucnu by mohl změnit způsoby léčby. Článek Co spojuje kvasinky a autoimunitní choroby? Český vědec boduje objevem, který může měnit léčbu se nejdříve objevil na CzechCrunch.

Čas načtení: 2024-02-06 06:00:00

Žena trpící alopecií dva roky nevycházela ven. Dnes si obočí a paruku lepí i do postele

Když bylo Jess Mullen šestnáct let, dozvěděla se, že trpí autoimunitní poruchou, která způsobuje padání vlasů. Alopecie se u ní však rozjela v takové míře, že už jí vlasy, obočí a řasy nenarostly nikdy zpátky. Dlouhé dva roky se musela maminka dvou dětí s touto skutečností smiřovat, a než našla zpátky ztracené sebevědomí, nevycházela z domu.

Čas načtení: 2024-02-20 15:43:26

77 tipů pro zdravá střeva [Ulrich Strunz / Nakladatelství Kazda]

Léčba střevních onemocnění a jejich prevence. Zdravá střeva jsou předpokladem zdravého těla. Chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, únava, kožní problémy nebo autoimunitní choroby, lze vyléčit.

Čas načtení: 2024-02-26 06:00:01

Nedostatek vitaminu B12 může vést k vážným nemocem. Perniciózní anémie je strašák

„Perniciózní anémie je autoimunitní onemocnění, kdy v důsledku tvorby autoprotilátek proti tzv. vnitřnímu faktoru nebo parietálním buňkám v žaludku dochází k poruše vstřebávání vitaminu B12 ze zažívacího traktu,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství. Život s tímto onemocněním přitom není nic příjemného, ať už je řeč o fyzických potížích, nebo pokud jde o psychickou újmu.  Aby tělo správně fungovalo: Brokolice a další zelenina s obsahem potřebných vitamínů a minerálů Číst více Alkohol je problém B12 je ve vodě rozpustný vitamin. „Přítomen je v řadě potravin, jako je maso, ryby, mušle, vejce, kvasnice, mléko a další,“ vypočítává lékařka. Lidé, kteří pravidelně nekonzumují živočišnou stravu, mají vyšší riziko nedostatku tohoto vitaminu, tedy třeba vegani. Navíc pokud vznikne jeho větší deficit, k doplnění zásob už pouhá strava nestačí. Na řadu tak přicházejí tablety nebo injekce hydroxokobalaminu. „Problémy s nedostatkem mohou také mít lidé nadužívající alkohol,“ upozorňuje Bezdíčková. Největším strašákem je však výše zmíněná perniciózní anémie, která se může objevit prakticky kdykoli bez ohledu na věk. Nejohroženější jsou však dle dostupných dat lidé starší šedesáti let, protože mají větší pravděpodobnost rozvoje atrofické gastritidy, což samo o sobě zvyšuje riziko nedostatku B12. Odhadnout deficit tohoto vitaminu je však poměrně těžké, protože neexistuje žádná definice, která by určovala jeho dostatek. Příznaků je celá řada „Obecně může být nedostatek vitaminu B12 přítomen i z jiných důvodů: snížený příjem, zhoršené vstřebávání, například po operacích žaludku, při Crohnově nemoci, po operaci tenkého střeva, při užívání některých léků apod.,“ uvádí lékařka. Nízká hladina B12 přitom může znamenat poškození nervů, protože vitamin je nezbytný pro produkci myelinu, který chrání nervové buňky před poškozením. Příznaky nízké hladiny B12 mohou zpočátku znamenat brnění nebo necitlivost v rukou a nohou či potíže s rovnováhou.  Vyprázdnit se bez bolestí někdy trvá i roky. Střevních zánětů přitom přibývá Číst více A to není vše, jak upozorňuje MUDr. Bezdíčková: „Projevuje se kromě únavy často také chudokrevností (nízkou hladinou červeného krevního barviva hemoglobinu, která je u tohoto druhu onemocnění spojena se zvětšováním červených krvinek). Mohou nastat i postižení trávicí soustavy, někdy může být přítomné nažloutlé zabarvení sklér nebo i kůže. Jedná se však o relativně vzácné onemocnění (výskyt v populaci cca 1/1000), které může být spojeno i s výskytem jiných autoimunitních onemocnění,“ doplňuje pro Čtidoma.cz lékařka. Klinické projevy a uvedené příznaky pacienta podle odbornice často přivedou k lékaři, diagnostika většinou nečiní problém. „Onemocnění je dobře léčitelné, je nutná doživotní suplementace vitaminu B12, většinou injekčně jednou za měsíc.“ Zdroj: autorský článek KAM DÁL: Prokletý most, ze kterého psi páchají sebevraždu. Zvířata se dobrovolně roztříští o skálu.

Čas načtení: 2024-02-27 18:02:00

„Nečistoty“ ve vakcíně proti covidu. Hrozba! V Kanadě vymazáno. Na nejvyšších místech

Dva vysocí úředníci kanadského ministerstva zdravotnictví, kteří mají finální pravomoc v oblasti schvalování nových vakcín, vyřadili z výzkumné zprávy zmínky o „vysokém stupni nečistoty“ v mRNA vakcínách na covid-19. Podle zprávy vrchní kanadské imunoložky Dr. Kleinové přibližně 8 % proteinů vytvořených injekcemi mRNA byly tzv. frameshift proteiny. Tyto nechtěné proteiny přitom mohou podle některých odborníků způsobovat autoimunitní onemocnění.

Čas načtení: 2024-03-04 23:30:25

Ataka roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění. Provází ho tvorba autoprotilátek hlavně proti složkám myelinových pochev. Myelinové pochvy jsou struktury, které pokrývají hlavní výběžky neuronů a tím urychlují přenos vzruchů z jednoho neuronu na druhý. Poškození myelinové pochvy přenos výrazně zpomalí a naruší tak funkci nervové soustavy.  V rámci roztroušené sklerózy je postižena hlavně centrální nervová […] Článek Ataka roztroušené sklerózy se nejdříve objevil na Uzdravím.cz - magazín o zdraví, medicíně a farmacii.

Čas načtení: 2024-03-19 08:00:00

Nevyléčitelná Céline Dion ukázala syny: Chci žít co nejnormálněji!

I navzdory nepříznivé diagnóze se má o koho opřít. Céline Dion (55), která od podzimu 2022 bojuje s nevyléčitelnou autoimunitní nemocí SPS (syndrom ztuhlé osoby), sdílela na instagramu fotku se svými potomky.

Čas načtení: 2024-03-29 07:00:00

Dramaticky narůstá počet autoimunitních onemocnění

Štítná žláza je endokrinní orgán motýlovitého tvaru, který reguluje metabolismus a stará se o produkci hormonů. Tyto hormony jsou pro život zcela nezbytné, protože ovlivňují růst a vývoj, funkci centrální nervové soustavy, mechanismy dlouhodobé adaptace na stres a vlivy zevního prostředí. O tom, jak nás štítná žláza dokáže potrápit a jak se projevují autoimunitní onemocnění, přišel do podcastu Neklepat pohovořit přednosta Kliniky endokrinologie a metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Michal Kršek a jeho pacientka Lucie Kočí.

Čas načtení: 2024-04-24 14:02:00

Jak Céline Dion bojuje s nevyléčitelnou nemocí? Dře na sobě pětkrát týdně

Kanadská zpěvačka Céline Dion se v rozhovoru pro módní časopis Vogue France rozpovídala o tom, jaký je život se vzácnou autoimunitní poruchou zvanou Stiff-person syndrome (říká se jí také syndrom ztuhlého člověka). Svěřila se, že musí dřít pětkrát týdně, aby se udržela v kondici. Promluvila o vnitřní síle a odhodlání. Odpověděla také na otázku, zda ji ještě někdy fanoušci spatří na pódiu. Na obálce zapózovala v bílých šortkách a košili nahoře bez.

Čas načtení: 2024-04-24 14:02:00

Jak Céline Dion bojuje s nevyléčitelnou nemocí? Dře na sobě pětkrát týdně

Kanadská zpěvačka Céline Dion se v rozhovoru pro módní časopis Vogue France rozpovídala o tom, jaký je život se vzácnou autoimunitní poruchou zvanou Stiff-person syndrome (říká se jí také syndrom ztuhlého člověka). Svěřila se, že musí dřít pětkrát týdně, aby se udržela v kondici. Promluvila o vnitřní síle a odhodlání. Odpověděla také na otázku, zda ji ještě někdy fanoušci spatří na pódiu. Na obálce zapózovala v bílých šortkách a košili nahoře bez.

Čas načtení: 2024-05-15 06:00:01

Vysoký tlak v plicích může zabíjet, přitom nebolí. Martin (23) žije s hadičkou v srdci

Plicní hypertenzi lékař nejčastěji objeví jako komplikaci jiného onemocnění srdce a plic. Má ovšem také celou řadu jiných příčin. Za jejím vznikem mohou stát autoimunitní onemocnění nebo plicní embolie. „Při chorobě se pacientům často nedostatečně okysličuje krev, což se mimo jiné projevuje modrým zbarvením rtů,“ potvrdil i MUDr. Pavel Jansa, Ph.D., kardiolog z II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. „Při plicní hypertenzi dochází ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může vést k jejímu postupnému selhání. Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami,“ vysvětlil lékař. Češi často umírají zbytečně brzy. Léta komunismu je zkazila, odmítají se o sebe starat Číst více Co je plicní hypertenze? Když se Martin (23) začal v dětství častěji zadýchávat, zpočátku tomu nevěnoval pozornost ani on, ani jeho rodiče. Rychle však zpozorněli, když se Martin, tehdy nadějný sportovec, musel každých sto metrů zastavit a nemohl ani vyjít schody. Začal kolotoč vyšetření, na jehož konci si vyslechl diagnózu, se kterou bojuje dosud. „Bylo mi asi osm let, když jsme moje potíže poprvé začali řešit s lékaři. Nejprve měli podezření na astma, ale brzy jsme se přesunuli na kardiologické oddělení. Skončil jsem tehdy v Dětské nemocnici v Brně a poprvé slyšel diagnózu plicní hypertenze,“ vzpomínal mladý muž. Tehdy mu vážnost nemoci nijak nedocházela, spíše mu vadilo, že musí trávit letní prázdniny v nemocnici. Plicní hypertenze je nemoc, při které se zvyšuje krevní tlak v plicích. To vede k nadměrné námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje a může nakonec selhat. Stejně jako další pacienti trpěl dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami. Rodiče se o mě báli V dětské nemocnici lékaři Martinovi poprvé zavedli do srdce katetr z pumpy, která přímo do plicních cév dávkuje lék. Díky tomu se mohl poměrně rychle vrátit zpět do života. „S hokejem byl samozřejmě konec, skončil jsem i s tenisem. Pár let trvalo, než jsem se dostal do stavu, kdy bych se cítil úplně normálně a mohl zase sportovat. Do školy jsem ale chodil bez omezení,“ vyprávěl. Na život s hadičkou v srdci si Martin zvykl poměrně rychle. Stejně tak jeho rodiče, kteří se museli naučit správně míchat a dávkovat léky, bez kterých by se Martinův stav začal opět horšit. „Jasně že v dospívání to nebylo úplně příjemné, nemohl jsem dělat to, co ostatní, třeba jezdit na tábory nebo školy v přírodě. Rodiče se o mě báli a musel jsem být pod dohledem nebo museli jezdit se mnou,“ říká. Obří ekologická katastrofa může zachránit část světa. Pokud se nepoučíme, bude to dost zlé Číst více Kdo ví, co bych dělal Přes střední elektrotechnickou školu se později dostal až ke studiu filmařiny na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, a jak si sám uvědomuje, na jeho profesionální dráze měla podíl i nemoc. „Bůh ví, co bych teď dělal, nebýt plicní hypertenze. Je ale pravda, že při různých hospitalizacích jsem na filmy koukal hodně a i později mě to k nim táhlo, proto jsem začal dělat osvětlovače a později kameramana,“ přemýšlel Martin. Jakmile se naučil dávkovat si léky, mohl se více osamostatnit. Jak sám říká, nemoc jej v ničem neomezuje. „Mohu studovat, ale i sportovat nebo cestovat. V tuto chvíli je nemoc stabilizovaná, nijak se nezhoršuje a většinu času o ní ani nevím,“ doplnil. Zdroje: MUDr. Pavel Jansa, Ph.D., respondent Martin KAM DÁL: Lucii Vondráčkové nevyšel další vztah? Na bouři jako s Plekancem to ale nemá.

Čas načtení: 2024-05-19 18:30:00

Moci bez nemoci: Revmatoidní artritida. Nová cílená léčba vrací pacienty do kvalitního života

Diagnóza revmatoidní artritida. Jde o autoimunitní onemocnění, které způsobuje potíže při fungování pohybového aparátu. Představíme novou cílenou léčbu, která pacienty vrací do kvalitního života. Svůj příběh přijde vyprávět paní Milana, které byla revmatoidní artritida diagnostikována. Pozvání Šárky Volemanové přijal i prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., vedoucí Oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu a předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP.

Čas načtení: 2024-05-21 14:56:46

Bezlepková dieta [Pavel Kohout, Monika Vernerová / Vyšehrad]

Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k nepřiměřené reakci na lepek obsažený v některých obilninách a v potravinách z těchto obilnin vyrobených.

Čas načtení: 2024-05-26 05:57:00

Minuta traileru a já nemůžu přestat brečet. Fanoušci nemocné Céline Dion pláčou po zhlédnutí upoutávky k dokumentu

Kanadská hudební ikona Céline Dion před dvěma lety oznámila, že jí bylo diagnostikováno extrémně vzácné autoimunitní onemocnění SPS (Stiff person syndrom), jemuž se také říká syndrom ‚ztuhlé osoby‘. Přestože všichni její fanoušci o diagnóze vědí, asi si nedokázali dost dobře představit, co obnáší. Céline se však rozhodla, že veřejnost nechá nahlédnout do svého soukromí a odhalí svůj nejniternější boj a emoce v dokumentu o svém životě.

Čas načtení: 2024-05-29 12:07:19

Věčný pes [Rodney Habib / Plot]

Spousta psů v současnosti umírá na chronická onemocnění, jako je rakovina, obezita, cukrovka nebo autoimunitní poruchy, jejichž rozvoji bylo možné předejít nebo ho přinejmenším zpomalit.