Pomocí radiového teleskopu FAST (Five-Hundred-meter Aperture Spherical Telescope) astronomové z Čínské univerzity v Kuej-čou a další institucí objevili osm nových milisekundových pulsarů v kulové hvězdokupě NGC 6517. Tento objev byl oznámen ve studii zveřejněné na serveru arXiv.
--=0=--
---===---Čas načtení: 2023-02-24 06:58:04
Těžké prvky se na Zemi dostávají na vlnách ze supernov
Prvky těžší než železo vznikají v supernovách, nebo kolizích neutronových hvězd. Doposud však nebylo zřejmé, jak se dostaly na Zemi, a to ve zdánlivě stejnou dobu z obou zdrojů. Nové simulace nyní ukazují, že elementy z kolizí neutronových hvězd se mohly svézt na rázových vlnách, které vznikly v supernovách.
Čas načtení: 2024-03-16 07:56:06
Se vznikem zlata ve vesmíru je to asi složitější
V binárních systémech neutronových hvězd může interakce mezi oběma hvězdami nakonec vést k jejich srážce/fúzi. Podmínky jsou přitom dostatečně extrémní na to, aby mohly vznikat lanthanoidy a další těžké prvky. Dochází k tomu jadernou reakcí zvanou r-proces (rapid neutron capture, rychlé zachycení neutronů). Nicméně podle některých názorů se nezdá, že by srážky neutronových hvězd probíhaly …
Čas načtení: 2024-05-07 00:00:00
Jaderná hmota v nitru neutronových hvězd
V nitru neutronových hvězd se vyskytuje extrémně hustá jaderná hmota. Její přesné složení zatím neznáme, ale můžeme si rozebrat to, co o ní víme. Stavová rovnice této jaderné hmoty určuje hraniční hmotnost neutronové hvězdy, při jejímž překročení zkolabuje v černou díru. Tato tzv. TOV limita je spojena s osobou Roberta Oppenheimera. Podívejme se tak do nitra neutronových hvězd podrobněji.
Čas načtení: 2024-10-21 08:03:13
U neutronových hvězd by se mohla nacházet mračna axionů
Autoři tvrdí, že pokud axiony existují, měla by být mračna axionů běžná – pro široký rozsah vlastností axionů by se měla tvořit kolem většiny, možná dokonce kolem všech neutronových hvězd. Tým fyziků z univerzit v Amsterdamu, Princetonu a Oxfordu došel k závěru, že axiony, extrémně lehké částice, se mohou vyskytovat ve velkých oblacích kolem neutronových …
Čas načtení: 2024-11-27 07:23:17
Vědci sledovali tanec elektronů v záři explodujících neutronových hvězd
Po srážce dvou neutronových hvězd a zrodu černé díry vědci dokázali sledovat teplotu elementárních částic. To poprvé umožnilo změřit fyzikální podmínky při kosmické události tohoto typu. Studovaná srážka dvou neutronových hvězd vytvořila dosud nejmenší pozorovanou černou díru. Kromě toho měla za následek i vznik ohnivé koule, která se rozpíná téměř rychlostí světla. V následujících dnech …
Čas načtení: 2023-10-26 11:19:07
Při druhém nejjasnějším gama záblesku vznikly vzácné těžké prvky
Analýza dat z několika vesmírných teleskopů ukázala přítomnost těžkých prvků, které vznikly v kolizi neutronových hvězd, při které vznikl také záblesk s označením GRB 230307A. Ten je aktuálně druhý nejenergetičtější svého druhu, který se podařilo pozorovat.
Čas načtení: 2023-09-18 09:11:43
Hory na povrchu neutronových hvězd by měly generovat detekovatelné gravitační vlny
Neutronové hvězdy patří mezi velmi husté objekty, které zůstanou po explozi středně hmotných hvězd v supernovách. Materiál o několika hmotnostech Slunce je v nich stlačen do pár kilometrů v průměru a jejich silná gravitace vytvoří téměř dokonale kulatý tvar. Vědci se nicméně domnívají, že na povrchu neutronových hvězd mohou existovat nerovnosti. Právě ty by mohly stát za vznikem detekovatelných gravitačních vln.
Čas načtení: 2023-08-27 06:21:33
Hvězda HD 45166 má nezvykle silné magnetické pole, vznikne z ní vzácný magnetar
Astronomové vedení Tomerem Shenarem zjistili, že už dříve známá hvězda HD 45166 má nesmírně silné magnetické pole. Mohla by proto být předchůdcem magnetarů - vzácných, extrémně magnetických neutronových hvězd. Podle nové studie jde o Wolf-Rayetovu hvězdu s nejsilnějším magnetickým polem.
Čas načtení: 2023-07-08 06:37:37
Objev prvního obnaženého jádra hvězdy se střední hmotností
Astronomové vedení doktorkou Varshou Ramachandranovou objevili první odkrytou hvězdu střední hmotnosti, která představuje doposud chybějící článek v našem poznání o vývoji hvězd a vzniku těžkých prvků. Tyto hvězdy ztratily většinu svých vnějších vrstev a zůstalo z nich jen husté jádro bohaté na helium. Pokud se nachází v binárním systému, může jít o vývojovou fázi, která vede ke kolizím neutronových hvězd, ve kterých vznikají některé z těžkých prvků.
Čas načtení: 2022-11-25 08:17:29
Vznik magnetaru mohou doprovázet krátké záblesky gama záření
Astronomové doposud předpokládali, že krátké záblesky gama záření vznikají při zrodu černých děr, zejména těch, které vznikají srážkou neutronových hvězd. Podle nové studie by ale některé z nich mohly vznikat i když se v kolizi zrodí neutronová hvězda. Své závěry vědci zakládají na studii záblesku GRB 180618A, ve kterém zřejmě vznikla právě neutronová hvězda.
Čas načtení: 2022-10-17 06:42:22
V kolizi neutronových hvězd vznikl proud radiace zdánlivě 7x rychlejší než světlo
Pozorování teleskopem Hubble ukazují, že v kolizi neutronových hvězd GW170817 vznikly proudy radiace pohybující se zdánlivě nemožnou rychlostí. Při pohledu ze Země se zdálo, že jsou až 7x rychlejší než světlo. Podle nové studie se jednalo o iluzi označovanou jako superluminální rychlost způsobenou úhlem, pod kterým byly proudy pozorovány. Jejich skutečná rychlost se blížila i tak úctyhodným 99.97 % rychlosti světla.
Čas načtení: 2022-10-02 10:36:52
Mrtvé hvězdy z Mléčné dráhy naznačují původní strukturu naší galaxie
Astronomové vedení Davidem Sweeneym vytvořili první ucelenou mapu neutronových hvězd a černých děr v Mléčné dráze. Ukazuje, že téměř třetina z nich byla vymrštěna do okolí naší galaxie. Data pochází z teleskopu Gaia, který mapuje hvězdy v Mléčné dráze a zaznamenává jejich základní charakteristiky.
Čas načtení: 2022-06-01 07:55:51
Objev pulzaru s rekordně pomalou rotací
Astronomové vedení Manishou Caleb objevili nový pulzar (neutronovou hvězdu) s rekordně dlouhou periodou - 76 sekund. Rotace pulzarů je zpravidla v milisekundách až nižších desítkách sekund. Nově objevená hvězda PSR J0901-4046 tak představuje první exemplář ze zcela nové třídy neutronových hvězd, jejichž existence byla doposud víceméně teoretická.
Čas načtení: 2022-05-29 08:01:16
Podíl masivních hvězd ve vzdálených galaxií je vyšší než v okolí Mléčné dráhy
V Mléčné dráze se nachází desítky miliard hvězd. Mezi nimi jsou hvězdy střední velikosti podobné Slunci, ještě více drobných červených trpaslíků a několik procent masivních hvězd. Nová analýza hvězd ve vzdálených galaxiích nyní ukazuje, že poměr malých, středních a velkých hvězd je v nich odlišný - mají více hmotných hvězd. To znamená také více supernov, neutronových hvězd a černých děr.
Čas načtení: 2022-03-07 06:31:37
Nová analýza dat z první pozorované kolize neutronových hvězd GW170817 ukazuje, že jejich splynutí možná nevedlo přímo ke vzniku černé díry. Podle nové studie je možné, že na pouhou sekundu vznikl exotický objekt, který by mohl vysvětlit pozorované záření. Po sekundě od splynutí došlo ke zhroucení tohoto extrémně hustého objektu do černé díry.
Čas načtení: 2024-02-28 19:45:00
Vesmírný dalekohled Jamese Webba detekoval zlato vzniklé při srážce dvou neutronových hvězd
Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) a Hubbleův vesmírný dalekohled společně pozorovali super dlouhý gama záblesk (GRB) pocházející ze srážky dvou hustých neutronových hvězd, k níž došlo před miliony let. Neutronové hvězdy jsou vzácným výsledkem supernov nebo explozí umírajících hvězd, které se ...
Čas načtení: 2024-03-09 00:00:00
Přivedou nás srážky neutronových hvězd k nové fyzice?
Když se srazí neutronové hvězdy, je to hodně husté, horké a extrémní. Fyzici se domnívají, že by za takových extrémních podmínek mohlo docházet k procesům, které nás přivedou na stopu temné hmoty. Zkusili pátrat po axionech, které stále patří mezi přední kandidáty na temnou hmotu, v pozorováních srážky neutronových hvězd GW170817. Bezvýsledně.
Čas načtení: 2024-03-12 07:14:19
Neutrónové hviezdy sú po čiernych dierach druhými najexotickejšími objektmi vo vesmíre. Niet preto divu, že keď sa dve takéto hviezdy zrazia, vedcom ponúkajú celú studnicu fascinujúcich fyzikálnych fenoménov. Výskumníci z Washington University vo svojej novej práci preskúmali kolíziu dvoch neutrónových hviezd, ktorú zachytilo observatórium gravitačných vĺn LIGO ešte v roku 2017. Išlo o prvé … The post Vedci sú na stope „novej fyziky“: Našli spôsob, ako odhaliť záhadnú temnú hmotu v najextrémnejších vesmírnych prostrediach appeared first on Vosveteit.sk - Správy zo sveta technológií a vedy.
Čas načtení: 2024-03-12 20:45:07
Naděje na bezpečnější ukládání jaderného odpadu? Vědci objevili unikátní řešení
Je transmutace klíčem k bezpečnému nakládání s jaderným odpadem? Vědecký tým zkoumá selenid jako cestu k efektivnějšímu zpracování jaderného odpadu Srážky neutronových hvězd poskytly klíčové poznatky pro výzkum transmutace Tým pod vedením docenta Nobuakiho Imaiho z Centra pro jaderná studia na Tokijské univerzitě vyvinul novou techniku pro měření a modelování záchytu neutronů v jaderných materiálech. Objev slibuje revoluci v oblasti zpracování jaderného odpadu a otevírá dveře k novým teoriím o původu těžších prvků ve vesmíru. Přečtěte si celý článek Naděje na bezpečnější ukládání jaderného odpadu? Vědci objevili unikátní řešení
Čas načtení: 2024-03-25 11:45:00
Astrofyzici simulovali na superpočítači termonukleární plameny neutronových hvězd
Astrofyzici modelovali termonukleární exploze rentgenových záblesků neutronových hvězd • Získané modely pak porovnávali ve 2D a ve 3D • Superpočítač jim umožnil zkoumat procesy při termonukleární explozi na neutronové hvězdě ve velkém detailu