Čas načtení: 2024-07-05 09:00:00
Na rozsáhlé náhorní plošině Krušných hor, mezi městem Boží Dar a již zaniklou obcí Ryžovna se nachází významná lokalita Božídarské rašeliniště. Ta byla v roce 1965 vyhlášena národní přírodní rezervací. Chráněné území se postupně zvětšovalo a dnes zabírá plochu 1160 hektarů. Unikátní zamokřené území poskytuje ideální podmínky pro život chráněných druhů rostlin a živočichů.
\nČas načtení: 2023-11-06 18:05:00
Soumarské rašeliniště najdeme u města Volary na Šumavě. Rašeliništěm vede naučná stezka, která končí pohledem z vyhlídkové věže.
Čas načtení: 2024-10-14 10:25:10
Rašeliniště Na Čihadle, přírodní rezervace a mokřady Horní Jizera v Jizerských horách
Rašeliniště Na Čihadle je jednou z nejvýznamnějších a nejcennějších přírodních lokalit v Jizerských horách. Rašeliniště Na Čihadle je …
Čas načtení:
V loňském roce pomohla Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody částkou 3,6 miliony korun
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla v roce 2024 téměř šedesáti projektům celkovou částkou přesahující 3,6 milionu korun. I za pomoci dobrovolníků vysadili přes 60 tisíc sazenic stromků pro druhově a věkově bohatší lesy. Jizersko-ještědský horský spolek dobudoval za přispění nadace dalších 100 přehrážek v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery pro lepší zadržování vody v nejcennějších lokalitách Jizerských hor. Zároveň opravil naučnou stezku Tři iseriny vedoucí přes Bukovec a vyhlídku na rašeliniště Jizerky pro bezpečnější výlety návštěvníků hor i pro lepší ochranu místní přírody, na kterou nadace přispěla částkou přes 200 tisíc korun. V Sedmihorském mokřadu, kde nedávno vzniklo 14 nových tůní, pokračovala díky Vojtovi Šťastnému péče o tuto krásnou lokalitu a už nyní se připravují další velké záměry s tímto územím. Nadace podpořila i ekologickou výchovu dětí na školách, opatření na záchranu tetřívka v Jizerských horách a spoustu dalších větších i menších projektů pomáhající přírodě. To by však nebylo možné bez štědré pomoci dárců. „Je to pro nás velký závazek vůči všem, kteří nás podporuji. Využíváme jejich prostředky co nejefektivněji a vždy ve prospěch ochrany přírody. Osobně si velmi vážím každého, kdo je ochoten nám takto pomoci,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.
Čas načtení: 2024-02-14 05:00:00
Šumava je naším nejrozlehlejším Národním parkem a díky své rozloze nabízí návštěvníkům mnoho výjimečných přírodních krás. Patří k nim i Tříjezerní slať – rašeliniště u obce Modrava, které se stalo přírodní rezervací v roce 1963.
Čas načtení: 2024-02-29 06:35:00
Pod úsměvným názvem Kozohlůdky se skrývá označení pro přírodní rezervaci na jižním Táborsku. Ochraňuje především rašeliniště, které je částečně vytěžené a dnes zregenerované. Rašelina se zde ručně dobývala od poloviny 19. století zhruba sto let. U obce Borkovice také existovala výzkumná rašelinářská stanice.
Čas načtení: 2024-03-05 13:10:00
Do Krušných hor se vrátí tajgy a tundry
Lesy České republiky chystají v Krušných horách na Sokolovsku revitalizaci přírodní rezervace s názvem V rašelinách. Zásahy probíhají v západním Krušnohoří již od přelomu tisíciletí, rašeliniště mají totiž velký význam z hlediska biodiverzity - pomáhají mimo jiné zadržovat vodu nebo fungují jako přírodní klimatizace.
Čas načtení: 2024-03-22 10:42:17
Světový den vody: Lesy ČR letos dokončí 180 vodohospodářských projektů
Světový den vody si 22. března připomínají Lesy České republiky. Kromě porostů totiž v celé zemi spravují i potoky a malé vodní nádrže, mokřady, tůně a rašeliniště. Ty jsou v krajině důležitým zdrojem vody. Proto do jejich výstavby, údržby a obnovy podnik vkládá prostředky. V rámci programu Vracíme vodu lesu loni dokončil 185 projektů za 300 milionů korun,... ...
Čas načtení: 2024-05-04 13:51:11
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Přírodní prostředí je v posledních desetiletích podle vědců a vědkyň stále více ovlivňováno globálními změnami způsobenými zejména vlivem člověka. Ke změnám v české květeně dochází v důsledku několika faktorů, jejichž význam se v čase mění. ,,Nejvíce ubývají druhy, které jsou typické pro rašeliniště, světlé lesy, suché trávníky a málo... ...
Čas načtení:
Dobrovolníci pomohou poškozeným lesům a polím. Mohou se přihlásit do Týdnů pro krajinu
Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos opět pomáhat dobrovolníci při osmi týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 27 let [1]. Budou zachraňovat rašeliniště, pečovat o naše lesy či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také na ekologických farmách při pěstování zeleniny a ovoce v zemědělské krajině. V minulých letech odpracovali již 90 000 hodin.
Čas načtení: 2024-07-05 09:00:00
Na rozsáhlé náhorní plošině Krušných hor, mezi městem Boží Dar a již zaniklou obcí Ryžovna se nachází významná lokalita Božídarské rašeliniště. Ta byla v roce 1965 vyhlášena národní přírodní rezervací. Chráněné území se postupně zvětšovalo a dnes zabírá plochu 1160 hektarů. Unikátní zamokřené území poskytuje ideální podmínky pro život chráněných druhů rostlin a živočichů.
Čas načtení: 2024-07-12 04:44:06
Rašeliniště pod Trojanem je přírodní rezervací od roku 2021, ačkoliv hodnota této lokality je známá déle. Chráněné území o rozloze necelých 13 hektarů se nachází v údolní sníženině mezi lesnatými úbočími Holubovska a Trojanu v nadmořské výšce kolem 590 m. Středem rezervace protéká Jiřínský potok. Vyskytuje se zde soubor přírodně cenných biotopů,... ...
Čas načtení: 2024-07-24 11:05:00
Staleté pralesy, horská tundra, ledovcové kary i rašeliniště s pověstmi o skřítcích. To všechno lze najít v nejvyšších moravských horách. Mirek Vladyka objevuje chráněné krajinné oblasti Česka (2016). Režie P. Všelichová[online]
Čas načtení: 2024-08-11 04:44:13
Nová mapa založená na terénních datech odhaluje rozsáhlá rašeliniště v povodí Amazonky
Nová mapa Amazonské pánve založená na terénních datech ukazuje, že rašeliniště zabírají mnohem větší plochu, než bylo dosud odhadováno. Výzkumný článek publikovaný v časopise Environmental Research Letters vrhá nové světlo na ekosystém, který je potenciálně ohrožený změnou klimatu a vlivem člověka a je zásadním úložištěm atmosférického uhlíku. ... ...
Čas načtení: 2024-08-13 09:00:00
Výlety: Chalupská slať nedaleko Borové Lady je mokřad, který je nazýván Perlou Šumavy
Kousek od silnice z Borové Lady na Kvildu, u obce Svinná Lada, se skrývá jeden z nejromantičtějších koutů Šumavy. Rašeliniště Chalupská slať připomíná svým rázem severskou tundru. Kdysi prý přes něj vedla i pašerácká stezka Krále Šumavy - Kiliana Nowotného.
Čas načtení: 2024-08-22 21:00:00
Magický stánek u silnice. Když nezaplatíte hned, tak jim to dáte příště
Zajeli jsme se skoromanželem do Severního Yorkshiru. Naši kamarádi farmáři bydlí pár mil od proslulého rašeliniště plného turistů, ale do spleti silniček vedoucích k farmě se vypraví málokdo. Jezdí tu jen místní a tu a tam nešťastník, který se beznadějně ztratil. GPS vám tu nepomůže, tyhle silničky vůbec nezná.
Čas načtení: 2024-08-24 20:33:48
Turisté v Krkonoších se chodí dívat na vyschlý pramen Labe
Pramen Labe, který je oblíbeným turistickým cílem v Krkonoších, vyschnul. Voda se ve skružích neudržela ani po vydatných deštích. Na hřebenech hor chybí voda dlouhodobě, většinu zachytí rašeliniště, dál už se tak nedostane. Nedostatku vody na horách přispěla i zima, kdy bylo v Krkonoších méně sněhu než obvykle.
Čas načtení: 2024-09-23 08:00:00
Jak přispívá etologie, jako nauka o chování zvířat, k jejich ochraně (4:24) – Novinky astronomie: Mizející prstence Saturnu (20:50) – Jizerskohorská rašeliniště (25:40)
Čas načtení: 2024-10-02 11:30:00
Mizí motýli a ubývají ptáci. Česko chystá plán obnovy přírody
Napravit rovnováhu mezi lidmi a životním prostředím. To je cílem nařízení o obnově přírody, které v červnu po bouřlivé debatě přijala Rada EU. Pro Česko to znamená zvýšit množství stromů ve městech, obnovit rašeliniště i kilometry volně tekoucích řek. Do krajiny chce také přimět vrátit se ptáky nebo včely.
Čas načtení: 2024-10-06 02:16:00
Ochránci vrátili vodu do rašeliniště v přírodní rezervaci Pod Borkovou
Ochránci vrátili vodu do dříve odvodněného rašeliniště v přírodní rezervaci Pod Borkovou poblíž Přední Výtoně na Českokrumlovsku. Voda se z místa, kde se vyskytují vzácní živočichové, v minulosti ztratila kvůli těžbě rašeliny, informoval Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Onyx.
Čas načtení: 2024-10-19 08:21:00
Ochránci přírody vrátili vodu do odvodněného rašeliniště v přírodní rezervaci Pod Borkovou poblíž Přední Výtoně na Českokrumlovsku. V minulosti tam voda nebyla kvůli těžbě rašeliny. Díky revitalizaci se teď zlepšily podmínky pro chráněné živočichy, hlavně tetřívka obecného. Projekt je nominovaný na cenu Adapterra Awards.