<p>Astronomové prostřednictvím družice TESS objevili další malou planetu. GJ 367 b je v mnoha ohledech extrémní. Mateřskou hvězdu pozorovala TESS na přelomu února a března roku 2019. U hvězdy objevila planetu, která ji oběhne za 7,7 hodin. GJ 367 b je představitelkou tzv. USP alias planet s ultrakrátkou oběžnou dobou. Kromě doby oběhu v řádu […]</p> The post <a href="https://www.exoplanety.cz/2021/12/03/astronomove-objevili-jednu-z-nejmensich-exoplanet-je-to-ohnivy-kus-zeleza/">Astronomové objevili jednu z nejmenších exoplanet. Je to ohnivý kus železa</a> appeared first on <a href="https://www.exoplanety.cz/">Exoplanety.cz</a>.
Čas načtení: 2021-12-03 11:25:27
Astronomové objevili jednu z nejmenších exoplanet. Je to ohnivý kus železa
Astronomové prostřednictvím družice TESS objevili další malou planetu. GJ 367 b je v mnoha ohledech extrémní. Mateřskou hvězdu pozorovala TESS na přelomu února a března roku 2019. U hvězdy objevila planetu, která ji oběhne za 7,7 hodin. GJ 367 b je představitelkou tzv. USP alias planet s ultrakrátkou oběžnou dobou. Kromě doby oběhu v řádu […] The post Astronomové objevili jednu z nejmenších exoplanet. Je to ohnivý kus železa appeared first on Exoplanety.cz.
\nČas načtení: 2021-12-03 11:25:27
Astronomové objevili jednu z nejmenších exoplanet. Je to ohnivý kus železa
Astronomové prostřednictvím družice TESS objevili další malou planetu. GJ 367 b je v mnoha ohledech extrémní. Mateřskou hvězdu pozorovala TESS na přelomu února a března roku 2019. U hvězdy objevila planetu, která ji oběhne za 7,7 hodin. GJ 367 b je představitelkou tzv. USP alias planet s ultrakrátkou oběžnou dobou. Kromě doby oběhu v řádu […] The post Astronomové objevili jednu z nejmenších exoplanet. Je to ohnivý kus železa appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-10-05 18:13:28
Astronomové už objevili řadu exoplanet, které jsou součástí vícenásobných hvězdných systémů. Mohou existovat dva scénáře. V prvním planeta obíhá okolo hvězdy, která je součástí dvojhvězdy, případně i trojhvězdy. Druhou možností je, že planeta obíhá okolo dvou hvězd současně (tak zvané cirkumbinární planety). Mohou ale existovat planety, které obíhají okolo tří hvězd současně? První jsme možná […] The post Záhada chaosu v GW Orionis. Astronomové možná objevili první planetu, která obíhá tři hvězdy současně appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-08-05 17:01:14
L 98-59 b: Astronomové detekovali dosud nejlehčí exoplanetu měřením radiálních rychlostí
Astronomové objevili nebo spíše detekovali zatím nejlehčí exoplanetu měřením radiálních rychlostí. Příběh systému L 98-59 se začal psát už v roce 2018. Na hvězdu o hmotnosti a velikosti třetiny Slunce, která se nachází jen 34 světelných let od nás, se zaměřila družice TESS. Lovec tranzitujících exoplanet se na hvězdu podíval už v rámci druhého sektoru […] The post L 98-59 b: Astronomové detekovali dosud nejlehčí exoplanetu měřením radiálních rychlostí appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-03-20 12:56:04
GJ 1151 b: Astronomové objevili exoplanetu rádiovou emisí. Pak ji potvrdili a teď smetli ze stolu
V únoru loňského roku se astronomové pochlubili prvním zachycením rádiových emisí mezi exoplanetou a její mateřskou hvězdou. Planeta by měla podle těchto měření obíhat s periodou 1,5 dne okolo červeného trpaslíka. Podrobněji jsme o objevu psali v článku Exopolární záře: Vědci poprvé zachytili rádiové emise z interakce mezi hvězdou a planetou. Pohyb planety silným magnetickým […] The post GJ 1151 b: Astronomové objevili exoplanetu rádiovou emisí. Pak ji potvrdili a teď smetli ze stolu appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2022-01-14 17:39:37
Kepler 1708 b i: Astronomové zřejmě našli druhý exoměsíc
Po pěti letech jsme se zřejmě dočkali objevu druhého měsíce exoplanety. O objev se opět postaral tým okolo Davida Kippinga. Studii, která vyšla v Nature, vedl tentokrát přímo on. Objev prvního exoměsíce (Kepler-1625 b i) vzbudil před pěti lety rozruch. Dodnes je nejistý. Dokonce i sami objevitelé okolo něj našlapují opatrně a s nutnou dávkou […] The post Kepler 1708 b i: Astronomové zřejmě našli druhý exoměsíc appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-09-20 19:46:05
Astronomové hledají u dvojhvězd planetární fosilie
Ve vesmíru může nastat situace, kdy hvězda pozře svou planetu. Podobné planety je těžké najít, protože… no už neexistují. Můžeme ale najít fosilie podobných planet? Důkazy, že podobné procesy skutečně probíhají? A zjistit, jak jsou časté? Zřejmě ano. Pomoci nám mohou dvojhvězdy a to hned ze dvou důvodů. Pokud okolo jedné z hvězd obíhá planeta, […] The post Astronomové hledají u dvojhvězd planetární fosilie appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-08-15 15:15:47
Astronomové upřesnili parametry slavné exoplanety Epsilon Eridani b. A bude líp…
Před více než 20 lety byla objevena exoplaneta Epsilon Eridani b, která dodnes patří mezi nejslavnější. Mateřská hvězda se nachází jen 10,5 světelných let od nás. Je stále ještě relativně mladá (řádově stovky milionů let). U hvězdy se nachází několik pásů trosek, které jsme začali zkoumat dlouho před objevem planety. Epsilon Eridani b není žádným […] The post Astronomové upřesnili parametry slavné exoplanety Epsilon Eridani b. A bude líp… appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-07-30 13:49:55
Fantazie. Astronomové změřili rychlost rotace přímo pozorovaných exoplanet u HR 8799
HR 8799 je mladá hvězda se stářím asi 30 milionů let, kterou najdeme ve vzdálenosti 133 světelných let v souhvězdí Pegase. Okolo této mladé stálice obíhají čtyři exoplanety, které jsou mnohem hmotnější než Jupiter. Díky jejich hmotnosti, mládí a také poměrně solidní separaci (vzdálenosti od hvězdy) je už hezkých pár let pozorujeme přímo. Dokonce tak […] The post Fantazie. Astronomové změřili rychlost rotace přímo pozorovaných exoplanet u HR 8799 appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-07-06 16:04:03
Astronomové vylovili z dat Keplera několik bludných planet
Kosmický dalekohled Kepler už dávno nepracuje, ale vědci stále analyzují jeho data z primární i následné mise K2. Od dubna do června 2016 pozoroval lovec exoplanet oblast s vysokou hustotou hvězd (viz níže schéma zorného pole kampaně číslo 9). Vědci tehdy vyzkoušeli Keplera jako lovce gravitačních mikročoček. Princip je vlastně podobný jako u tranzitní metody. […] The post Astronomové vylovili z dat Keplera několik bludných planet appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2021-02-10 17:44:51
Astronomové učinili skok v přímém pozorování exoplanet a možná něco našli u Alfa Centauri
Hlavním cílem lovců exoplanet je pozorovat přímo planety podobné Zemi a nespoléhat jen na nepřímé metody. Samozřejmě i nepřímé metody jsou přínosné a nejlepším scénářem je kombinace několika metod detekce. Pozorovat přímo dnes dokážeme planety, které jsou mladé, horké, mají velikost srovnatelnou s Jupiterem a nachází se dál od svých hvězd. Kevin Wagner a jeho […] The post Astronomové učinili skok v přímém pozorování exoplanet a možná něco našli u Alfa Centauri appeared first on Exoplanety.cz.
Čas načtení: 2022-04-04 07:31:21
Astronomové objevili novou trpasličí galaxii v blízkosti Mléčné dráhy
Astronomové vedení Williamem Cernym oznámili objev nové trpasličí galaxie Pegasus IV s velmi malou svítivostí (ultra-faint dwarf galaxies, UFDs). Jedná se o typ malých galaxií, s velkým podílem temné hmoty. Astronomové předpokládají, že může jít o fosilie z rané fáze vývoje vesmíru.
Čas načtení: 2024-03-04 04:04:44
Jako kosmický hurikán. Objeven nejjasnější a nejbouřlivější objekt ve známém vesmíru
Nejjasnější objekt ve vesmíru, přesto ho astronomové neviděli. Jedná se o kvasar s dosud nejrychleji rostoucí zaznamenanou černou dírou. Astronomové objevili dosud možná nejjasnější objekt ve vesmíru. Jedná se o kvasar, jenž vydává intenzivní září 500 Sluncí. Ve svém nitru má navíc nebývale hladovou černou díru. Vědce překvapilo, že tohle bouřlivé těleso neviděli už dříve. Kvasar pojmenovaný J0529-4351 objevil tým astronomů z Australské národní univerzity ve spolupráci s Evropskou jižní observatoří (ESO), Univerzitou v Melbourne a francouzskou Sorbonne Université. Popsal ho v časopise Nature Astronomy. Kvasar nejprve zachytila Observatoř Siding Spring (Siding Spring Observator) nacházející se nedaleko města Coonabarabran v australském státě Nový
Čas načtení: 2024-03-10 09:22:48
Nebezpečný asteroid se blíží. Zveřejnili datum, kdy může narazit do Země
Asteroid Apophis je jednou z největších hrozeb ve vesmíru, kterou astronomové sledují již několik let. S průměrem 370 metrů se řítí k Zemi. Pokud se na své cestě srazí s jiným asteroidem, mohl by zasáhnout Zemi. Apophis je jedním z objektů, které astronomové v posledních letech intenzivně zkoumají. Tento asteroid byl vědci poprvé objeven v […]
Čas načtení: 2024-04-07 13:00:01
Asteroid velký jako egyptská pyramida změnil kurz. Lidé mohou mít problém
Kromě úspěšného přesměrování asteroidu Dimorphos vyslal náraz sondy NASA DART 26. září 2022 do vesmíru balvany velké v průměru od 1 do 7 metrů. Sice se vzhledem k mateřské hornině nepohybují velkou rychlostí (asi 0,3 metru za sekundu), to ale stačí, aby se dostaly z dosahu Dimorphosu. Uvádí to studie na serveru arXiv. Mars bude mít problém Když se astronomové a vědci podívali, kam asi 37 objektů v příštích 20 tisíci letech doletí, mají jednu lepší a jednu horší zprávu. „Přišli na to, že Země asi bude v nebezpečí. Nejblíže nám balvany budou zhruba za 2 500 let, kdy půjde o 0,2 astronomické jednotky s tím, že jedna tato jednotka je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Jenže je tu jiný problém, který se už zdá závažný,“ vysvětlil Čtidoma.cz David Prášil. S kolonizací Marsu a Měsíce pomohou zvířata. Mluví se o hmyzu a rybách, důvody jsou jasné Číst více Podle něj se totiž zdá, že Mars nebude mít stejné štěstí jako Země. Balvany by ho mohly začít bombardovat. Mohlo by k tomu dojít zhruba za šest tisíc let a pak znovu za patnáct tisíc let. „Jde o to, že naše rasa už může být rozptýlena na okolních planetách. A tohle by pro lidi znamenalo velké nebezpečí, částečně možná zkázu.“ Zároveň existuje celá řada proměnných, které mohou tuto teorii „postavit na hlavu“. A třeba i poslat balvany k Zemi. „To se samozřejmě vyloučit nedá. Jsou to jen výpočty a bavíme se o opravdu dlouhém časovém období,“ podotkl Prášil. Země už tady vůbec nemusí být Podle zjištění týmu, který se možným střetem balvanů a Marsu zabýval, by udělaly neplechu zhruba o rozměrech 200–300 metrů. Pokud by tedy byly natolik pevné, aby „přežily“ průlet atmosférou Marsu. „Je to stejné, jako když se dnes bavíme o dinosaurech. Nějak to bylo. Asi. Jak přesně? To logicky nikdo neví a zřejmě nikdy vědět nebude. Máme nějaké údaje a z toho vycházíme. Buď se díváme do minulosti, nebo předpovídáme budoucnost. Navíc v době za šest tisíc let už žádná Země ani lidé nemusejí vůbec existovat.“ Houby mohou pomáhat v boji s rakovinou, nebo ji způsobovat. Je to celkem dilema Číst více Cílem zmíněné studie tak nebylo primárně predikovat, jakou spoušť mohou balvany způsobit. Šlo spíš o to zjistit, zda je NASA omylem neposlala na Zemi. A to se nepotvrdilo. Zároveň odborníci přišli s tím, že některé meteority, které v minulosti zasáhly naši planetu, mohly být důsledkem kolizí mezi velkými a malými asteroidy. „Možné to určitě je. Tento střet mohl uvolnit menší ‚kameny‘, které pak zasypaly Zemi,“ dodal pro Čtidoma.cz Prášil. Zdroj: autorský článek KAM DÁL: Astronomové našli nejstarší stavební kameny Mléčné dráhy. Pro lidstvo to může mít zásadní význam.
Čas načtení: 2024-06-06 07:46:25
Kosmičtí tuláci: Vědci objevili sedm zbloudilých planet bez mateřských hvězd
Jsme zvyklí, že každá planeta obíhá svou mateřskou hvězdu. Vesmírem se však toulají i samotné planety bez hvězd. Vědci je popisují jako temné a chladné světy s nulovými šancemi na vznik života. Ještě donedávna považovali bludné planety za hypotetické, dnes jich podle odhadů bloudí kosmem biliony. A teď jich objevili dalších sedm. Tým astronomů z projektu evropského dalekohledu Euclit objevil sedm planet neobíhajících kolem žádné mateřské hvězdy, napsala Evropská kosmická agentura (ESA). Tyto planety se toulají kosmickou tmou samostatně. Na Zemi máme díky její rotaci den a noc a na obloze přes den vidíme Slunce. Bludné planety jsou utopeny ve věčné
Čas načtení: 2024-09-20 13:58:13
K Zemi se příští týden připojí miniměsíc, na oběžné dráze však nezůstane dlouho
Země bude mít zhruba na dva měsíce druhý měsíc. Její gravitace totiž uzamkne na oběžné dráze planetku s rozměry rodinného patrového domu 2024 PT5. Pokusí se naši planetu oběhnout a pak se vymaní z jejího gravitačního vlivu a poputuje dál do vesmíru. V následujících letech se však několikrát vrátí. Astronomové očekávají přiblížení planetky s rozměry patrového rodinného domu koncem září. K Zemi se přiblíží natolik, že ho na její oběžné dráze uvězní gravitace. Země tak bude na zhruba dva měsíce mít druhý měsíc, takzvaný miniměsíc, jak ho astronomové ve svém článku sami nazývají. Podle výpočtů astronomů podnikne objekt jeden oblet
Čas načtení: 2024-10-09 05:00:00
Říjnové nebe ozáří jasná kometa: Kdy a kde ji sledovat?
Připravte se na nezapomenutelnou nebeskou show. V říjnu se na obloze objeví vzácná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS), která bude viditelná pouhým okem. Astronomové doporučují vyhledat tmavé místo s dobrým výhledem na východní obzor.
Čas načtení: 2024-11-08 18:58:20
Existuje Devátá planeta? Podle amerických astronomů příští rok odhalíme pravdu
Sluneční soustava měla dříve devět planet, dnes už jich má jen osm. Někteří astronomové se však domnívají, že to není pravda a že na okraji Sluneční soustavy se skrývá Devátá planeta. Její existence je však předmětem debat. Dvojice amerických astronomů věří, že tajemný objekt pomůže objevit nový chilský teleskop. Planetární astronomové Michael Brown a Konstantin Batygin z Kalifornského technologického institutu (Caltech) zkoumají možnou existenci hypotetické planety od roku 2016, obecně se však o ní diskutuje déle. Žádná taková planeta nikdy pozorována nebyla. Vědci ji odvodili matematickými modely z chování takzvaných transneptunických těles a formování tzv. Kuiperova pásu. Ještě před vyškrtnutím
Čas načtení: 2024-12-13 17:49:36
Uspořádáním planet ve sluneční soustavě mohl zamíchat obří vetřelec, věří vědci
Planety ve sluneční soustavě se pohybují po svých oběžných drahách zhruba ve stejné rovině a stejným směrem. Slunce udržuje po miliardy let náš planetární systém organizovaný, ale ne vždy tomu tak bylo. Dráhy planet se v minulosti změnily a někteří astronomové se domnívají, že za tím stálo obrovské těleso 50krát hmotnější než Jupiter. Sluneční soustava je stará přibližně 4,6 miliardy let. Zhruba 100 milionů let po Velkém třesku se kolem mladé hvězdy začaly z protoplanetárního disku rodit její děti – planety s koplanárními dráhami rotující ve stejném směru. Někteří astronomové však sledují drobné anomálie ve fungování našeho hvězdného systému, které nelze vysvětlit
Čas načtení: 2024-12-15 14:08:06
Původ tajemných signálů je odhalen. Jejich autorem je vzácná hvězda
Před pár lety australští astronomové zpozorovali něco neobvyklého. Jen 4000 světelných let od naší domoviny se nacházel zdroj podivného a poněkud záhadného rádiového signálu. Takový signál astronomové totiž ještě nezachytili. Blikal jako pulzar, akorát že zdaleka ne tak rychle, mezi jednotlivými pulzy byly velké pauzy. Vědci si tenkrát marně lámali hlavu s tím, kdo takové